Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мездра по пътя на Балчик в забраната на 5G мрежата

От какво се опасяват местните хора и ще има ли решението последици

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мездра забрани разполагането, ползването, поддържането и развитието на 5G мрежа и на съоръженията към нея на територията си. Така северозападният град стана вторият у нас след Балчик, приел местен мораториум върху разпространението на технологията.

Вносител на предложението е общинският съветник Радослав Маринов от местната коалиция на партия „Атака“ и Движение за радикална промяна „Българска пролет“. Той е внесъл и подписка, дело на инициативен комитет.

„Хората не знаят за какво точно става дума, притеснени са и с пълни основания. Няма как да разберем, че е напълно безвредна. Не е доказано това нещо. Затова решихме, събрахме подписите, внесохме ги“, аргументира се той.

Това по думите на Маринов е „един мораторуим, забрана за около една година, с ясното съзнание, че технологиите не могат да се спрат от една или две общини. Ако се окаже, че има вреди, тогава имаме основание да искаме на високо ниво забрана за 5G в България.“

В подписката се настоява на територията на Мездра да не бъдат използвани 5G антени, както и да не се използват антени от 4G поколение в по-високия нов диапазон. Посочва се, че ускоряването на общуването има двояко значение. В подписката се казва още, че в райони с по-висока наситеност на 5G съоръжения заболеваемостта и смъртността от Covid-19 e била по-висока.

„Това са най-новите скорости, които ще поддържа мобилната мрежа, която ще ползваме с нашите телефони. Ще осъществяваме страшно бързи комуникации“, пояснява Светослав Цветанов, главен инженер на Радио Видин. Нищо не е опасно, когато има регулация, смята той.

Ще има предписания една клетка от 5G мрежите да не надвишава максималната допустима мощност. Това, което може би притеснява хората – ще има повече клетки, ще виждаме повече клетки около нас разположени.“

Според председателя на Общинския съвет в Мездра Яна Нинова решението на местния парламент не поражда правни последици, защото режимът за изграждането на 5G не е в правомощията на общинската администрация и на общинския съвет.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22