Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории за заснемането на първите филми у нас

Петър Кърджилов
Снимка: личен архив

Д-р Петър Кърджилов е изследовател на българското кино, архивист, журналист и писател, доктор на изкуствоведските науки. В началото на творческия си път е писал фантастични разкази, някои от които е издал в книги. След това се е отдал на изучаване историята на българското кино. Има издадени 23 книги, като половината от тях са посветени на историята на българското кино.

"Да се ровите в стари вестници, стари документи, стари мемоари, за да откриете нещо, което е интересно на вас, но би трябвало да бъде интересно и за другите, които обичат българското кино, е наистина черен труд, много често през тези 40 години ми се е искало да зарежа всичко и да го хвърля в Перловската река, но не съм го правил, защото винаги провидението по някакъв начин ми е давало знак да продължа, което ми е помагало да открия нещо ново, да попадна на някакви данни, които ме отвеждат към други и това ми е донесло вътрешно удовлетворение". Това сподели пред БНР д-р Петър Кърджилов. 

През 1896 година е заснет първият филм на Балканския полуостров у нас. Това се случва на пристанището във Варна. Англичанинът Чарлс Нобъл и шотландецът Джон Макензи в периода 1903-1905 година заснемат първата поредица от филми в България.

При избухването на Илинденското въстание през 1903 американецът Чарлс Ърбан, който има своя продуцентска компания в Лондон, изпраща оператора Чарлс Нобъл да заснеме мигове от въстанието.

"Нобел пристига в България през октомври, не може да премине границата, защото оттатък се води гражданска война, но въстанието, бунтът са изтлели и няма какво да заснеме, но той не се предава и започва да обикаля българо-турската граница, снимайки филми в Самоков, Рилския манастир, Дупница, в Кюстендилско. Около Рилския манастир той попада на няколко чети, които се връщат от Македония, които са чети на Върховния македоно-одрински комитет и с тях той инсценира няколко филма, в които се показват боеве и престрелки с турците, които впечатляват много английската аудитория. В Самоков и в Рилския манастир той се сблъсква с бежанската неволя, тогава десетки хиляди българи тръгват на север към България, търсейки спасение след разгрома на въстанието, така че той запечатва и тези мигове", подчерта д-р Петър Кърджилов в предаването "Нощен Хоризонт".

Д-р Петър Кърджилов е завършил Висшия институт за театрални изкуства "Кръстьо Сарафов" (днес - НАТФИЗ) през 1980 г. със специалност "Кинознание", дълги години е работил в Българската национална филмотека, в Националния съвет за радио и телевизия, в Българската национална телевизия, асоцииран член е на сектор "Екранни изкуства" към Института за изследване на изкуствата при БАН.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41