„На хората трудно се угажда. Винаги има едно мрънкане срещу природата, а просто трябва да я обичаме и да се съобразяваме с нея“, коментира климатологът.
За климата е необходимо обобщение от 30-40 години, за да се каже, че има промяна. Средните месечни и сезонни температури, макар и с малко, стават по-високи, отбеляза проф. Рачев.
Предполага се, че 2020 година ще се нареди до 2016-а - най-топлата година на Земята – с температура с 1 градус по-висока от средната за миналия век, уточни той и даде пример - облеклата, с които преди сме излизали навън, сега по-рядко ги слагаме през зимата, защото вече не е толкова студено.
През последните 25 години се наблюдава леко изместване на зимата към първите пролетни месеци. Климатолозите смятат, че това е „нормално вековно движение на температурите“.
Така „март се явява малко по-хладен и доста по-дъждовен“. Същото се наблюдава в началото на лятото, когато дъждовете през юни създават визуално усещане у хората за по-хладно време, поясни проф. Георги Рачев.
Сега ни предстоят студени дни, те обаче ще бъдат далече от определението за сибирски студ, изтъкна Георги Рачев.
„Сибирски студ? От четири дни в Якутск, сърцето на Сибир, е минус 47 градуса. Дори се очаква „леко затопляне“ – температурата да се „повиши до минус 40 градуса.“
При нас ще има „нормален балкански студ“. По Атанасовден температурите ще стигнат минус 10, минус 12 градуса, ако няма облаци. Ако има облаци, няма да паднат до повече от - 8, - 9 градуса.
Февруари в последните „модерни зими“ се явява топъл, припомни климатологът, като подчерта, че настоящата зима е „ужасно топла“.
„Декември си отиде с температури около три градуса над нормата в целия месец. Януари ще се задържи достатъчно топъл, а февруари по дългосрочните прогнози го дават с температури градус, градус и половина по-високи от нормалното.“
„Това, което се случи в Испания, е уникално. Аз съм виждал и Йерусалим в сняг, и Атина в сняг, и Рим в сняг, но обикновено то е, както баба ми казваше, от ден до пладне“. А за мадридчани, да седят те пет дни в снежна прегръдка със сняг от 20-25 см - те не са подготвени за такова нещо", посочи още проф. Георги Рачев.
През 1929 година пък почти цялото ни крайбрежие е било замръзнало.
Тези и други любопитни детайли за времето и климата чуйте в звуковия файл.
На празника Трифониада в Златоград се събраха рекорден брой винопроизводители. За всички гости - влизащи и излизащи в стария град - бяха обособени коридори. Навсякъде имаше дезинфектанти и се раздаваха маски. По традиция беше изпълнен ритуалът по зарязване на лозите. За да оцени вината беше повикан специалист енолог. Бизнесменът..
Българският червен кръст откри безплатен национален телефонен номер 08001 1466 за консултации с психолози във връзка с пандемията от коронавирус. Чрез него гражданите ще могат да се свързват и да разказват за своите проблеми и притеснения и да получат съвет или конкретна помощ. Създаването на Контактния център със седалище Пловдив..
Българските културни институти в Берлин, Прага, Братислава, Будапеща и Рим ще отбележат националния празник с обща инициатива, която включва онлайн прожекции на филми и концерт на Софийската филхармония. Програмата ще е достъпна само за българите, живеещи на територията на Германия, Чехия, Словакия, Унгария и Италия. Българските културни..
Регионалният исторически музей в Русе продължава изследователската дейност в рамките на Националния археологически резерват " Ивановски скални църкви ". Този път обект на изследване е комплексът " Стълбицата ", който досега е бил пренебрегван, тъй като е труднодостъпен и е невъзможно достигането му без специална алпийска екипировка. В годината, в..
Стоян Влахов е едно от популярните лица на Пазарджик. Той е филолог, бивш полицай, занимава се със силови спортове, понякога пее в църковния хор и се вълнува от историята. Вярва в библейския цитат: „Има време за всяко нещо и време за всяка работа под небето“ и казва: "Когато направиш едно добро , ставаш по-добър човек ." В цялата тази палитра..
Сашо Попов е председател на Туристическо дружество „Приста“ в Русе. Един от основните проблеми, по които ТД "Приста" работи, е откъснатостта на човека, който живее на брега на река Дунав, от самата река. Попов има дългогодишен опит в различни туристически, спортни и природозащитни прояви, включително с деца. Той е историк по образование..
Скалният пролом Вратцата е живописен каньон на река Лева, който освен природна забележителност е и място, дълбоко свързано с историята и произхода на града. В местността "Градище", която се намира непосредствено в подножието на скалния пролом, е имало селище още от времето на траките до османското владичество. От години екип от..
Ако наистина искаме нещо в България генерално да се промени след тези избори, логично е да заложим на новото, на новите лица, на новите идеи, на..
Драматичната ескалация на културата на цензура, отмяна и заличаване, на политиките на идентичността и на критичните расови и джендър теории,..
Идва, идва моментът, скъпи сънародници, на нашето свободно волеизлияние. Настъпи часът, когато ние, клетите рожби на отечеството, отново ще вземем..