Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени за предаването "Нощен хоризонт", което се излъчва от 37 години

Снимка: Ани Петрова

Началото на предаването "Нощен хоризонт" е поставено на 3 януари 1984 г. Първоначално „Нощен хоризонт“ се излъчва шест пъти в седмицата, а сигналът му е фрагмент от „Мечтание“ на Шуман.

От проф. Веселин Димитров тръгва идеята за създаване на нощен блок.

"Ние нямахме толкова много сведения за европейското радио и търсих какво ли не, намерих на германското радио "Берлин", в Източна Германия, казваше се "На гости от полунощ", намерих едно нещо, което се казваше мелодията на нощта, пак на Берлин, след това намерих на полското радио "Варшава", много сериозно радио, "Между деня и съня", спомня си проф. Веселин Димитров, който почина през 2009 година.

Константин Тилев прави дебют в "Нощния блок", като залага на провокацията и афоризмите, а Петър Пунчев има слабост към историята и вечните хитове от миналото. Испанският филм „Сами след полунощ“ вдъхновява за нощния ефир.

"И беше задача комсомолска, това трябва да го кажем ясно и гласно. Ние бяхме млади и ни казаха - комсомолската организация да седне и да обмисли едно предаване, идеята беше обща, тя наистина витаеше във въздуха и все пак мисля, че филмът беше в основата. Това беше испанският филм за един водещ на нощно предаване в Испания, беше много интимно, видяхме хора, които живееха един много емоционален начин на живот".

"Той беше един много интелигентен, за самия водещ говоря, изключително интелигентен и много високо ерудиран".

Игор Марковски каза:

"Нощен хоризонт", който се казва "мощен хоризонт". Лятно време, когато пътувам нощно време си пускам "Нощен хоризонт".

Музикантът Момчил Колев подчерта:

"Това спокойно време, вечерта - това са едни от най-любимите часове, радио "Хоризонт" може да прави това време красиво и спокойно"

Журналистът Стоян Сираков разказа:

"Може да се каже, че аз съм слушател на нощния блок от първите издания и то е свързано по някакъв начин с младостта ми, това е далечната 1984-а година, януари, когато той започна, тогава служех в армията, в едно малко градче, тогава научих за това предаване и го слушах по радиото и останах много приятно изненадан от него"

Директорът на Радио София Ива Дойчинова:

"Нощен хоризонт" беше причината да се влюбя в радиото изобщо като медия, навремето, когато учех в студентските си години, аз учех през нощта, след 3 часа, защото между 12 и 3 слушах "Нощен хоризонт". Това беше първият повей на частното радио в единствената тогава държавна медия - Българското национално радио".

Генералният директор на БНР Андон Балтаков:

"Може би са минали около двайсетина години, когато за последно съм влизал в нощните часове на "Драган Цанков" 4, първите ми изяви директно в ефир са били именно в нощните часове - първо като новинар и после като водещ на "Нощен хоризонт" преди да стана водещ на сутрешните новини".

Своеобразна емблема на предаването е песента „Добрата нощ“ - музика Гриша Трифонов, текст Ваня Тошевска. Песен, написана специално за предаването.

В спомен за своя първи „Нощен хоризонт“- водещите Кармен Манукян, Пламена Бачийска, Ники Атанасов в разговор с Румен Стоичков по случай 30-тия рожден ден на предаването, който беше отбелязан през 2014 година.

"Първият ми "Нощен хоризонт" беше на 7 август 2006 година, спомням си кой ми гостува, спомням си ден след това в еуфория разказвах на всички колеги", каза водещата на "Нощен хоризонт" Кармен Манукян.

"Началото беше на един Никулден 1997 година - 6 декември 1997 година, когато с Ивайло Михайлов влязох в студиото и тогава си говорихме за трите желания и златната рибка", допълни Пламена Бачийска.

"Това е една школа. Толкова интензивно в нощта, като брой предавания в рамките на една година, интересните събеседници, различните теми, непредсказуемите слушатели всичко това те вкарва в едни дълбоки води, ако не можеш да плуваш, не си за тази игра", допълни дългогодишният водещ на "Нощен хоризонт" Николай Атанасов.

 Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04
Дан Арав и съпругата му Една

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов" .   През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав . Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и..

публикувано на 17.06.24 в 11:59
Дойчин Кършовски в Синсинати

Дойчин Кършовски: "Живей дълго, умирай кратко!"

В 50 -ти епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”  усещане за Америка чрез Дойчин Кършовски, фитнес инструктор, мениджър, автор на няколко книги и филми за здравословния начин на живот.  Правилно дишане, достатъчен сън, движение, профилактични прегледи, за да не ни изненадват болестите - няколко от тайните на дълголетието. "Мотото на..

публикувано на 17.06.24 в 10:47

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09

Клетки върху чип? Да, възможно е!

" Пошегувах се с майка ми след операцията. Първото нещо, което направих, след като се събудих. Исках да знае, че не съм се променил, така че, когато влезе при мен и ми каза: "Здравей, как си, как се чувстваш?", я погледнах и я попитах: "А ти коя си?". Въобще не беше щастлива! Гледаше към лекарите с изражението: "Моля ви се някой да обясни..

публикувано на 13.06.24 в 18:18