Туризмът е основният бизнес в Еленския Балкан. Сред засегнатите от икономическата криза, породена от пандемията, е Иван Трухчев, който е в бизнеса с хотели и ресторанти повече от две десетилетия. За разлика от много свои колеги, той е успял да запази персонала си.
„Не сме освобождавали все още хора. Ползваме част от мерките, които предоставя страната, но е много трудно. Обаждат се клиенти, ние връщаме клиенти, които искат да гостуват при нас. Просто моментът е много специфичен“.
В областната организация на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация нямат точни данни за фалиралите бизнеси в региона при второто затваряне на заведенията. Тепърва предстои преброяване на оцелелите, коментира ресторантьорът Петър Стефанов, председател на областната структура на браншовата организация във Велико Търново.
„Може би това ще го разберем след като ни отворят заведенията. Тогава ще видим колко ще отворят и колко няма да отворят. Със сигурност зная, че има заведения, които вече са фалирали и са ударили ключа завинаги, особено по-малките заведения по по-малките градове. Има много заведения, които няма да отворят повече“.
Мерките на държавата пораждат допълнително разделение между малките и големите в бизнеса, което създава още повече проблеми, смята Иван Трухчев от Елена.
„Те дават преференции на големите хотели, които имат повече леглова база и си ползват ресторантите. Специално единият ни обект, който е в града, в Елена, хотелската част е малка, а механата е голяма и като отворим, трябва един да стои и да връща чуждите клиенти, които не са гости на хотела и затова ние не отваряме. Всичко е направено за големите хотели“.
Туристическият бизнес не се чувства подкрепен, въпреки че генерира над 15% от брутния вътрешен продукт, изтъква ресторантьорът Петър Стефанов. По думите му изплащането на парите по одобрените мерки се забавя много.
„Държавата е абсолютно неадекватна във всяко едно отношение. Реално нищо не е направено. Тези хора са изключително далече от реалния живот, не знаят какво е естеството на нашия бизнес. Настояваме незабавно да бъдат преведени парите по подпомагане на хората, останали без работа. Престъпление е да оставиш млади хора, работещи, плащащи осигуровки, да ги оставиш на произвола на съдбата през зимните месеци вече трети месец. Моите служители от 27 ноември са получили единствено едни 24 лева и то преди няколко дена. Бавят се също помощите за фирмите. Изискват от нас да си платим абсолютно всички задължения. Ние нямаме никакви задължения към държавата, а още не са ни превели помощите, които ни се полагаха от първия локдаун от март и април месец“.
Дори да отворят заведенията в началото на февруари, за много от тях това ще е невъзможно, защото персоналът е загубен, посочва друг проблем Петър Стефанов, председател на БХРА във Велико Търново.
„Те повечето си смениха бранша. Как ще възстановим ние след това работните места, откъде ще вземем хора? Отидоха да работят в други сектори и това са хора, обучавани с години. Имам хора, които са работили при мен от 20 години, знаят абсолютно всичко и в един момент казват: „Сори, ама ние повече така не можем. Имаме семейства, от някъде трябва да изкарваме пари“. Станаха шивачки, станаха пазачи по разни обекти. Смениха бизнеса просто. Какво ще правим ние? Откъде ще намерим хора да възстановим нашата дейност?“
Проверка в сайтовете за корпоративни продажби показва, че над 100 фирми в област Велико Търново са обявили бизнеса си за продажба. Преобладават основно хотели, къщи за гости и заведения, има транспортни фирми и селскостопански производители. Цените на бизнесите в туризма са от 30 хиляди евро до близо 400 хиляди евро.
Чуйте и звуковия файл.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..