Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква подкрепа могат да получат младежите, напускащи социални домове

Дом „Мария Луиза“ в Пловдив
Снимка: БГНЕС

След конкретен пример за 19-годишен младеж от Центъра за настаняване от семеен тип в град Каспичан, на когото предстои да завърши средното си образование и да напусне социалната институция, подготвени ли са младите хора да поемат самостоятелен живот, къде ще живеят и какво ще работят. Приключва ли ангажиментът на държавата след като младежите и девойките напуснат центровете за временно настаняване.

Случаят с Огнян Михайлов, който през месец май ще напусне Центъра за настаняване от семеен тип в град Каспичан не е изолиран и всеки от младежите и девойките напускащи Центровете попадат в ситуация, в която трябва да решат какво да правят, с какво да се занимават и да се издържат. Според председателя на Националното сдружение на сираците в България Слави Михайлов, у нас липсва нормативна уредба и никъде не е вписано какво се случва с младежите и девойките, които напускат социални институции. Той коментира, че са много примерите за неуспели млади хора.

"От наблюденията ми по време на Коледната кампания, обикаляхме доста социални центрове в страната това, което забелязах също е, че нямат мечти. Искахме с примерът на Огнян Михайлов, който е в Център за настаняване от семенен тип в Каспичан да провокираме обществото и институциите, които могат да вземат отношение по темата и отсега да се замислят какво ще се случва индивидуално с младежите и девойките след като напуснат", допълни Слави Михайлов.

Огнян Михайлов ще завърши през месец май средното си образование в училище "Панайот Волов" в Каспичан и след абитуриентския си бал ще напусне социалната институция. Той има желание да живее самостоятелно и да остане в Каспичан. В Центъра от семеен тип остават по-малките му брат и сестра. Директорът на Центъра Виолета Иванова обяснява, че се полагат усилия момчето да не остане на улицата и от морална гледна точка ще му бъде оказана подкрепа, за да има успешен старт в живота.

"Преди седем години беше изведен от семейна среда по социални индикации с по-малкия си брат и сестра, към момента се отглежда при нас и го подготвяме да бъде самостоятелен. Към момента не е потърсен от близки и роднини, семейството му е брат му и сестра му и нашият екип", подчерта Иванова.

Огнян Михайлов иска да завърши шофьорски курс, за да има възможност за професионална реализация

"Къде ще живея, как ще се възстановя, как ще се реализирам".

Главният експерт в отдел "Социални услуги за пълнолетни лица“ в Агенцията за социално подпомагане Йорданка Йотова обясни, че подготовката да станат тези деца самостоятелни започва в Центровете за временно настаняване още преди те да са навършили 18 години. Когато станат пълнолетни лица, могат да бъдат настанени в защитени жилища, които са профилирани за лица с увреждания, а когато са без увреждания, ако желаят могат да бъдат настанени в наблюдавани жилища. В тях те пребивават до навършване на 21-годишна възраст. В наблюдаваните жилища се прилагат програми, които учат младежите за самостоятелен живот.

"Освен да ги настаняваме в социални услуги, ги подпомагат нашите Дирекции със социални помощи, защото те все още не са започнали работа и нямат доходи. Може месечна социална помощ да им се отпусне, ако отговарят на условията по Закона за социално подпомагане и неговия правилник, еднократна социална помощ за задоволяване на инцидентно възникнали нужди, еднократна помощ за издаване на лична карта и целева помощ за заплащане на наем на общинско жилище", допълни Йорданка Йотова.

Йотова подчерта, че за Огнян Михайлов е осигурен безплатен шофьорски курс от Националната асоциация на инструкторите:

"Има предвидено в Закона на насърчаване на заетостта работодатели да наемат младежи от социалните заведения, които са завършили образованието си и всички напускащи социалните институции младежи до 29 години, които са се регистрирали в Бюрата по труда получават индивидуален специализиран пакет услуги, т.е. всичко, което трябва да направят Бюрата по труда го правят за тези младежи, така че да ги ориентират професионално, да ги включат в курсове, да им намират работа, даже има работа с психолог при тях, групови консултации, индивидуални. Насочването през 2021 година ще става чрез нашите дирекции за социално подпомагане, ако отговарят на всички условия, заложени в правилника и в закона и Агенцията по заетостта чрез Бюрата си може да помогне на младежите".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

"Детективи на европейски проекти" ученици снимаха модернизираната пешеходната зона във Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35