„В Русия бях политически активист, отстояващ гражданските права в своя регион. Борехме се срещу унищожаването на паркове и презастрояването в нашия район. Обяснявах на хората, че ако искат този парк да се запази, то би било хубаво да отидат и да гласуват за независимите кандидати в нашия район. Тъй като независимата ми позиция се оказа опасна и застрашаваща избирането на кандидата от партията на Путин, с мен се зае тайната полиция. Няколко пъти ме задържаха по време на кампанията, последния път бях задържан за 12 часа. Отказано ми бе да се свържа със семейството си и с адвокат. Това се случи едва два дни преди планирана ваканция в България. Дори не знаех ще успея ли да напусна страната. Но, за мое щастие, кандидатът, за когото агитирах, ми предостави адвокат и излязох на свобода. Вече в България получих уведомление от прокурор на Руската федерация, че се планира обиск в дома ми. Обичайна практика е по време на такъв обиск полицията да подхвърля уличаващи вещества или материали и така да изфабрикува присъди за немалко години. Със семейството ми преценихме, че за нас не е безопасно да се приберем в Русия. Така решихме да поискаме политическо убежище в България.“
„Правозащитници ме предупреждаваха, че до моя казус нито един руснак не е получавал политическо убежище в България. Когато първия път ми отказаха да ми предоставят убежище, с моите адвокати решихме да се обърнем към Административния съд. Паралелно с това информирах за отказа руски и български журналисти, независимата преса в България написа статии в моя подкрепа“, продължава разказът на Евгени Чупов.
„Владимир Путин вече 20 години лъже руснаците. Вярвам на екипа на Навални - те са професионалисти, които дълги години се занимават с разследвания. Досега нито веднъж не са били успешно обвинени в измама", подчерта Чупов.
Според него реакциите на Европейския съюз по случая „Навални“ не трябва да се изчерпват само с осъждащи декларации. Необходими са реални санкции, посочи руският политически емигрант пред БНР.
„Засега моите прогнози са песимистични. Обществото, гражданското общество все още не е достатъчно узряло. Предстои да узрее общество от млади, отговорни за съдбата на държавата хора“, каза Евгени Чупов, запитан за перспективата пред Русия.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Превод в ефир: Вилхелм Балтаджан от Радио България
Линда Ауанис е от Ирак. Тя пристига в България през 1994 година и е позната в обществения живот у нас като основател и председател на Сдружението "Съвет на жените бежанки в България", което помага да се интегрират жените чужденки в България. В края на декември 2020 година изгоря къщата на семейството на Линда и Фреди, които живеят в..
Бели и червени конци за здраве усукаха и сплетоха библиотекарките в историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново с гимназистите, участващи в инициативата „Помощник на библиотекаря“. Най-голямата мартеница, направена от непредена вълна, е закичена на културната институция, а част от мартеничките ще бъдат включени в благотворителна..
Бъдещ офицер в пехотата е тазгодишният носител на академичната награда „Трети март“ на Община Велико Търново, която се връчва на най-изявения курсант от Националния военен университет „Васил Левски“. Призът е парична премия от 5000 евро и негов носител е видинчанинът Красимир Йорданов. Курсантът завършва в специалността „Организация и..
В Плевен над 200 деца изработиха мартенички в работилница на Регионалния исторически музей. Сред тях са и четвъртокласниците от Основно училище „Йордан Йовков“ с класен ръководител Милена Бельовска. "На първи март се кичим с мартеници, те са направени от бял и червен конец. Червеният е символ на слънцето и на топлината, а белият на..
Църквата „Света Троица” в силистренското село Айдемир е на повече от 180 години. Казват за нея, че е най-старата църква в региона. 50 години преди Освобождението на България от османската власт е била построена от руски войници. В нея се пазят първите свещници изработени от дула на пушки. Съхранени са за поколенията ценни книги и икони...
Не е с шлифер, нито с шапка с периферия, но бедите са неговият занаят. Автономията за слушане проследи частен детектив Николай Стоянов до агенцията, в която работи. Срещнахме се и го поразпитахме за спецификите на професията му. „Частният детектив основно се занимава с решаването на чуждите проблеми. Денят ми няма определен характер, много е..
Кмет на село плати годишната винетка за автомобила си с 6 килограма стотинки. Това е своеобразен протест срещу лошото състояние на пътищата в родния му край. До тази крайна стъпка се стигнало, след като години наред никой не обърнал внимание на дупките и те от ден на ден ставали все по-дълбоки. Кметът призовава свои съселяни да последват..
Ако наистина искаме нещо в България генерално да се промени след тези избори, логично е да заложим на новото, на новите лица, на новите идеи, на..
Драматичната ескалация на културата на цензура, отмяна и заличаване, на политиките на идентичността и на критичните расови и джендър теории,..
Идва, идва моментът, скъпи сънародници, на нашето свободно волеизлияние. Настъпи часът, когато ние, клетите рожби на отечеството, отново ще вземем..