Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдбата на един руски политически емигрант у нас

Евгени Чупов, протест пред Руското посолство, София (личен архив, Фейсбук)

Евгени Сергеевич Чупов, потърсил и получил политическо убежище у нас, бе един от организаторите на протеста в защита на опозиционния лидер Алексей Навални пред Руското посолство в София на 23 януари. Преподавател е по английски език. В предаването „Хоризонт до обед“ той разказа своята история.

„В Русия бях политически активист, отстояващ гражданските права в своя регион. Борехме се срещу унищожаването на паркове и презастрояването в нашия район. Обяснявах на хората, че ако искат този парк да се запази, то би било хубаво да отидат и да гласуват за независимите кандидати в нашия район. Тъй като независимата ми позиция се оказа опасна и застрашаваща избирането на кандидата от партията на Путин, с мен се зае тайната полиция. Няколко пъти ме задържаха по време на кампанията, последния път бях задържан за 12 часа. Отказано ми бе да се свържа със семейството си и с адвокат. Това се случи едва два дни преди планирана ваканция в България. Дори не знаех ще успея ли да напусна страната. Но, за мое щастие, кандидатът, за когото агитирах, ми предостави адвокат и излязох на свобода. Вече в България получих уведомление от прокурор на Руската федерация, че се планира обиск в дома ми. Обичайна практика е по време на такъв обиск полицията да подхвърля уличаващи вещества или материали и така да изфабрикува присъди за немалко години. Със семейството ми преценихме, че за нас не е безопасно да се приберем в Русия. Така решихме да поискаме политическо убежище в България.“

„Правозащитници ме предупреждаваха, че до моя казус нито един руснак не е получавал политическо убежище в България. Когато първия път ми отказаха да ми предоставят убежище, с моите адвокати решихме да се обърнем към Административния съд. Паралелно с това информирах за отказа руски и български журналисти, независимата преса в България написа статии в моя подкрепа“, продължава разказът на Евгени Чупов.  

Евгени Чупов през 2018 година, снимка личен архив (Фейсбук)

„Владимир Путин вече 20 години лъже руснаците. Вярвам на екипа на Навални - те са професионалисти, които дълги години се занимават с разследвания. Досега нито веднъж не са били успешно обвинени в измама", подчерта Чупов. 

София, 23 януари 2021 г. Снимка: БГНЕС

Според него реакциите на Европейския съюз по случая „Навални“ не трябва да се изчерпват само с осъждащи декларации. Необходими са реални санкции, посочи руският политически емигрант пред БНР.

„Засега моите прогнози са песимистични. Обществото, гражданското общество все още не е достатъчно узряло. Предстои да узрее общество от млади, отговорни за съдбата на държавата хора“, каза Евгени Чупов, запитан за перспективата пред Русия.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

Превод в ефир: Вилхелм Балтаджан от Радио България

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09