Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илиян Василев: Навални бламира цялата медийна машина, не може да загуби

В Русия просто вярват на този филм, казва бившият ни посланик в Москва за „Дворец за Путин. История на най-големия подкуп“

Илиян Василев
Снимка: БГНЕС

Промяната в Русия не минава през избори. Това е един автократичен режим. Но доброто в тази промяна е, че Навални не може да загуби. Той се върна от мъртвите. В момента е в затвора. Повече репресии срещу него го засилват. Промяната в Русия обикновено се случва внезапно или точно в момент, в който достатъчно количество хора от т.нар. имащи да губят  решат, че царят трябва да бъде сменен или направят връзка със средната класа – тези, които са изключени от механизма на Путин за управление.“ Това мнение изрази пред БНР Илиян Василев, бивш посланик на България в Русия (2000-2006 г.), дипломат и енергиен експерт. Василев коментира реакциите около филма на Алексей Навални „Дворец за Путин. История на най-големия подкуп“, гледанията му вече надхвърлят 90 милиона. Довечера в извънредно издание на „Алтернативата“ филмът ще бъде излъчен с български дублаж, съобщи Илиян Василев.

Руският президент Владимир Путин по време на видеоконферентен разговор със студенти. 25 януари 2021 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Не мисля, че това е последната реакция на Путин, защото той и неговите хора не са чак толкова наивни да смятат, че с подобни обяснения могат да обяснят съществуването на един ничий свръхзамък за милиард и половина долара. Няма как да стане. Вероятно в някакъв етап ще прибегнат до класиката – това е на държавата, което обаче е рисковано, тъй като ако стане на държавата, цялата тази корупционна история ще завърши зле, извън плана“, коментира Василев в предаването „Хоризонт до обед“.

Стрийт арт с лика на Навални на уличка в Рим. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според Василев демонстрираното от руския президент Владимир Путин отношение по темата с двореца от филма на руския опозиционен лидер и екипа му е „част от неговата история на отношение към Навални“:

Той не го забелязваше, не му споменаваше името, подценяваше го. Но се видя, че Навални много добре използва дигитални технологии. Неговият разказ, наративът е много завладяващ. И въпреки, че централните медии контролират всичко и никой от опозицията не може да стъпи до тях, той фактически бламира цялата медийна машина, като организира паралелно телевизии и електронни канали през YouTube, които заместваха всичко онова, което централните медии правят.“

Илиян Василев смята, че Путин издава слабост и иска да демонстрира самообладание, когато го няма.

„Те просто се мъчат да спечелят време, в рамките на което да намалят остротата на напрежението. Този филм – няма нещо такова, нищо друго не е гледано в Русия повече като политическа история и като разследване.“

Привърженици на опозиционния лидер Алексей Навални на протест в негова защита. Москва, 23 януари 2021 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

С Фонда за борба с корупцията Алексей Навални е напипал слабото място на режима и една много чувствителна струна в душата на руснака – че през цялото време го грабят и репресират, отбеляза още Василев.

„Освен всичко той напипа и слабата струна в политиката на Путин – че е всемогъщ и може да прави всичко. Ако си спомняте си как се справи със смъртта на Политковска, на Немцов. Той просто играеше за време, след време реакциите затихнаха и сега вероятно на това разчита. В Русия просто вярват на този филм, каквото и да говори Путин, каквито и опорки да праща.“

Повече по темата и какви паралели открива Василев с България чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38