Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млад сириец спечели овации в социалните мрежи заради подарен дюнер

Да нахраниш непознат - добро дело, което трогва.
Снимка: БТА

История за доброто трогна десетки в социалните мрежи. Младият сириец Самер, който ръководи заведение за бързо хранене в столичния квартал „Света Троица", спечели много симпатии заради подарен дюнер на 15-годишен ученик.

В забързаното ежедневие на всекиго се е случвало да забрави портфейла си у дома. Позната ни е конфузната ситуация, в която изпадаме, когато пред касиера в магазина установим, че нямаме пари. Наскоро това се случва и на ученик от София.

„Моят син е достатъчно голям, обаче е малко разсеян. Решил, че ще ходи навън с приятели. На връщане от разходката решил, че ще си поръча дюнер. Аз му се обаждам и му казвам – какъв дюнер ще си поръчаш, след като нямаш пари“, разказва майка му Кристина Минчева. Изненадана тя вижда, че синът й все пак се прибира с дюнер. Момчето от заведението му казало, че няма нужда да плаща.

На следващия ден реших, че ще ходя да си платя на детето дюнера все пак. Представих се. Момчето казва – моля ви се, госпожо, никога няма да оставя дете гладно.“  

Казват: Ако помогнеш, никога не напомняй! Ако ти помогнат, никога не забравяй! Водена от тази максима Кристина споделя за случилото се в социалните мрежи.

Случката мен ме трогна много. В днешно време малко са такива хора, които биха постъпили по същия начин“, смята тя.

Момчетата са араби. Винаги съм се опитвала да възпитавам сина си, че човек или е добър, или е лош – няма различни етноси, няма българи, цигани, турци, араби. Просто всичките сме хора“, допълва майката.

Седмица след като споделила за случилото се във Фейсбук страница на квартала, Кристина Минчева видяла повече от 20 души на опашка пред заведението за бързо хранене. Публикацията била една от най-харесваните.

„Това е нормално“, казва собственикът на обекта за хранене и инициатор на доброто дело Самер. „Аз с много деца постъпвам така.“

На Кристина той благодарил за донесения шоколад и казал – „твоят син е като мой син, няма разлика“.

Младият сириец е изненадан от проявения интерес към неговата личност. Не смята, че е извършил нещо необичайно. Постъпката му била спонтанна, не търси слава, нито показност.

Ние правим това от сърце“, потвърждава и Омар, служител в заведението. „Много готини, много хубави хора има тук, в България.“ И допълва: „Ако си замина, България много ще ми липсва.“

Двамата мъже говорят за родината си Сирия с любов. Заради военните конфликти са напуснали дома си преди години. Намират по-добър живот в България.

„Живея тук спокойно със семейството си. Две деца ми се родиха тук – на седем години и на годинка и седем месеца“, разказва Самер, който е започнал от нулата като бежанец, но признава, че е имал късмет. „Да се живее тук не е трудно.“

Срещата със Самер и Омар завършва с размисъл за човечността. Двамата мъже вярват, че да правиш добро без да очакваш награда е сигурен знак, че един ден някой може да направи същото за теб.

Има много хора, които нямат пари. Ние също сме живели без пари. Трябва всички да правят добро – за хората и за Господ“, казват те. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30