Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професията говорител – борба с езика, борба за езика

Ваня Моллова и Николай Джунов
Снимка: Личен архив

Професията „Говорител“ в радиото – може би мислите, че такава вече няма. И ще бъдете прави. И не съвсем. Защото радиото е приемственост. Защото всеки, който е заставал пред микрофон, милее за езика и преболедува със сърцето всяка грешка. И защото и днес са живи уроците, които по-опитните са предали на по-младите.

Срещаме ви с двама говорители на БНР – Ваня Моллова, която постъпва през 1956 година, и Николай Джунов – през 1949 година.

Кръстили я Иваница. Като дете я наричали Ляче, когато постъпила в първо отделение в училище, записали я Иванка. Но всички и досега я знаят като Ваня. Ваня Моллова днес е на 88 години. 

Николай Джунов е роден през ноември в края на двайсетте години на миналия век. Среща ги Радиото. 

Ваня Моллова е говорител в продължение на 32 години

„С Николай се разбирахме без думи. 17-18 години имаме много спешни случки. В стаята на говорителите стояхме и си правехме „джумбуш“ – кой къде е ходил, как е прекарал времето си“. 

Казва, че мечтае за миналото, а не за предстоящото

Богомил Алексиев и Ваня Моллова

Многократни бяха опитите да се срещнем с Николай Джунов, да поговорим, да ми разкаже за своите 42 години пред микрофона и за дългите години преподавателска дейност във Факултета по журналистика на Софийския университет. Но заради независещи и от двама ни причини, до момента тези опити не са осъществени.

В Радиото Николай Джунов попада случайно, своего рода – намеса на съдбата. Спомени от Златния фонд на БНР:  

„Вече съм студент, първа година, „Право“ и се явих на прослушване за говорител в радиото – 1949 година. След пет дни разбрах, че съм одобрен и ме назначихаИ ако трябва с едно изречение да разкаже живота си пред микрофона, то това изречение ще бъде: „Борба с езика – борба за езика. Всяка грешка се изпитва болезнено. Най-добрият учител е микрофонът. Но ми липсваше магията на допира с хората. Другата голяма сладост на Джунов е педагогическата му дейност. Преподава във Факултета по журналистика. „Говор пред микрофона“. 

За сладостта от това да предадеш опита и знанията си на младите колеги говори и Ваня Моллова:

Бях много доволна, защото те възприемаха всичко много добре“. 

Нейни ученици са били Валерия Николова, водещ на предаването „Хоризонт до обед“ и заместник главен редактор „Актуални предавания“ в програмата, Николай Петров от Новинарския център на Българското национално радио, новинарят Георги Марков.

„Учете, събирайте знания, търсете си работа по сърце – тогава годините няма да ви тежат“, заветът на Николай Джунов към младите. 

Още по темата в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17