Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Андонов: Режимът "Дар Лимец" е саможертва

Снимка: darlimec.com

Темата за житния режим е все по-актуална. На 1 февруари хиляди хора ще започнат десетдневния пост, който като прием на храна включва сто грама жито, три ябълки, девет ореха и мед.

Идeята "Дар Лимец" е вдъхновена от Учителят Петър Дънов, който ни учи, че житото не бива да се купува и продава, то е една свещена храна.

"Тази идея бе посята в мен още преди години, когато я прочетох от Учителя Петър Дънов, който казва хлябът, житното зърно е нещо толкова свещено, че то е нещо, с което не е разумно да се търгува - то трябва да се дава даром", каза в предаването "Нощен хоризонт" Иван Андонов от "Дар Лимец".

Според направени изследвания лимецът е най-древният вид жито, добивите при него са по-ниски от тези при другите хибридни житни растения.

Снимка: darlimec.com

"След края на Втората световна война става промяна в отглеждането на житото, може би заради големия глад тогава и започват да се правят различни опити като генно модифициране, за да се увеличат добивите на житото, за съжаление, за сметка на качеството", обясни Иван Андонов.

Над 4 хиляди заявки за доставка на лимец има за тази година.

Според Иван Андонов постът "Дар Лимец" отваря съзнанието, обонянието се изостря, емоциите се успокояват, настъпва смирение.

"Много ценно е човек да получи това вдъхновение преди да направи житния режим, хубаво е той да се запознае какво представлява режимът, сам да прочете, в интернет е пълно с информация".

Режимът "Дар Лимец" е саможертва, подчерта Иван Андонов: 

"Ако ние вложим намерение да постигнем нещо по време на този пост - нещо, от което имаме нужда, нещо в живота си, взаимоотношение с наши приятели, роднини, нещо да се изчисти, ако ние го вложим това нещо, нещо съкровено за нас, ние можем да го постигнем".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01