"Публикуваме различни истории, свързани с наши приключения, с наши пътувания в Родопите. Отделно от активностите имаме категории "Дестинации", т.е. различни райони в Родопите и интересните места за посещение в тези райони. Имам статии, посветени на конкретни забележителности, статии и за маршрути, статии за събития, фестивали, неща, които биха били интересни за външните хора, свързани с традиции, с фолклор, за кулинария обичам да пиша", каза в предаването "Нощен хоризонт" Михаела Кирчева.
Тя призна, че има време за писане основно през зимата, а през пролетта и лятото посреща гости.
"Лятото събирам истории, зимата ги описвам", допълни Кирчева.
От близо 6 години Михаела Кирчева живее със семейството си в село Гняздово, в района на язовир Студен кладенец. Над селото се извисява защитената местност "Юмрук скала".
"И аз съм щастлива, че ние живеем там и имаме възможност да се докоснем до тази красота. Това е едно от най-близките на сърцето ми места в Източните Родопи".
Пещерата "Утроба" се извисява над язовир Кърджали. Преходът до пещерата е около 2 часа.
"Пещерата "Утроба" е много интересна от времето на тракийската култура и част от мегалитната култура, свързана с култа към слънцето и почитането на Богинята Майка. Интересът е свързан с живота на траките и с лятното равноденствие, когато един специфичен момент в деня позволява на слънчевия лъч да влезе до самия край на пещерата и така образно да оплоди утробата на майката земя - слънцето опложда майката земя и това според вярванията на траките било изключително знамение и с това се свързва пещерата "Утроба". Отделно от това мястото на пещерата е изключително внушително и въздействащо, защото се намира на върха на този клон, който се извисява над язовира, панорамно място".
Според Михаела Кирчева кризата от разпространението на Covid-19 е изиграла добра роля за малкия бизнес:
"Хората наистина в последните години започнаха да се обръщат към традициите и към алтернативните начини на ваканция. Много хотели въобще не успаха да отворят тази година. Много големи бизнеси изпитваха големи затруднения, но малките къщи за гости, малките бизнеси бяха привилегировани, защото бяха по-търсени именно, защото са малки, защото работят с малки групи, имат малък капацитет за настаняване и се усети търсенето на това индивидуално отношение, тази персонализирана услуга, която се предлага в къщите за гости".
Повече можете да чуете в звуковия файл.Десетото национално еко училище на Младежкия воден парламент се проведе в парк “Кайлъка“ край Плевен. В продължение на седмица млади еколози от цялата страна бяха истински научни изследователи по време на Десетото национално еко училище на Младежкия воден парламент. Това е организация, която обединява екоклубове от различни градове. Веселина..
"Всеки ден се появяват десетки, бих казал стотици животни, които търсят дом, които хората са ги намерили някъде захвърлени и за които трябва да се намери решение. За да привлечеш вниманието на хората трябва да има по-нестандартни подходи", каза за БНР Явор Гечев, който има сайт за осиновяване на изгубени кучета и котки. Явор Гечев:..
"Това са дървени пирамиди с размера на голяма палатка, в която могат да се съберат до двама- трима души. Пирамидите са изградени изцяло от плътно дърво и умалено копие на Хеопсовата пирамида ", каза за БНР Николай Димитров Алтънчев, който гради дървени пирамиди във вилно селище край Варна. Стобските пирамиди без административно обслужване от..
Музеят на хумора в Габрово отказва реклами и спонсорства от компании за изкопаеми горива. "Тази кампания е резултат от сътрудничеството ни в последните месеци с Грийнпийс – България и е резултат от усилията ни в подготовката на 25-ото Габровско биенале, което е с фокус климатичната криза." Това поясни пред БНР Маргарита Доровска, директор и..
Каква е цената, която природата на Украйна плаща за войната? Заради военните действия в Черно море нищо чудно дълго да виждате повече делфини, не е изключено и мъртви делфини да изплуват на бреговете ви, казва с тъга министърът на околната среда на Украйна Руслан Стрилец. "Ние сме първата държава в света, която разработва методики за..
Можем ли да държим науката в ръка и да наблюдаваме как процъфтява? Можем благодарение на биотехнолозите Йоана Ушакова и Петър Нефтелимов . Проектът им "Цвете в епруветка" е сравнително нов, но вече провокира смели мечти. От Петър и Йоана можете да купите биологично бижу, достойно за подарък на най-любимите хора. "Цвете в епруветка" е напълно..
Едно пътуване до далечна страна - Индонезия преобръща живота на Дойчин Владимиров. Пленен от красотата на водните лилии, той решава да ги отглежда и у нас. И семейството започва преди седем години с пет вида от водните растения, за да се наслаждаваме днес на повече от 50 цвята в единствената по рода си ферма. Дойчин Владимиров и „Черната принцеса“..
"В понеделник или вторник ще стане ясно дали "Продължаваме промяната" и "Демократична България" ще се явят заедно на изборите. Ние не сме дясна..
Има една известна максима - някаква си народна мъдрост, че всички искаме да отидем в рая, но не държим това да стане веднага. Общо взето хората не..
С тържествени богослужения в православните храмове в цялата страна ще бъде отбелязан големият празник Успение Богородично. Според църковното..