Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаела Кирчева популяризира забележителностите на Родопите чрез "Родопски хроники блог"

Михаела Кирчева
Снимка: Личен архив

Михаела Кирчева е създател на блог "Родопски хроники блог". Тя е домакиня на къща за гости в Родопите. Преди повече от 15 години решила да работи в сферата на туризма и да популяризира Родопите като туристическа дестинация.

"Публикуваме различни истории, свързани с наши приключения, с наши пътувания в Родопите. Отделно от активностите имаме категории "Дестинации", т.е. различни райони в Родопите и интересните места за посещение в тези райони. Имам статии, посветени на конкретни забележителности, статии и за маршрути, статии за събития, фестивали, неща, които биха били интересни за външните хора, свързани с традиции, с фолклор, за кулинария обичам да пиша", каза в предаването "Нощен хоризонт" Михаела Кирчева.

Тя призна, че има време за писане основно през зимата, а през пролетта и лятото посреща гости.

"Лятото събирам истории, зимата ги описвам", допълни Кирчева.

От близо 6 години Михаела Кирчева живее със семейството си в село Гняздово, в района на язовир Студен кладенец. Над селото се извисява защитената местност "Юмрук скала".

"И аз съм щастлива, че ние живеем там и имаме възможност да се докоснем до тази красота. Това е едно от най-близките на сърцето ми места в Източните Родопи".

Юмрук скала                                            Снимка: Личен архив

Пещерата "Утроба" се извисява над язовир Кърджали. Преходът до пещерата е около 2 часа.

"Пещерата "Утроба" е много интересна от времето на тракийската култура и част от мегалитната култура, свързана с култа към слънцето и почитането на Богинята Майка. Интересът е свързан с живота на траките и с лятното равноденствие, когато един специфичен момент в деня позволява на слънчевия лъч да влезе до самия край на пещерата и така образно да оплоди утробата на майката земя - слънцето опложда  майката земя и това според вярванията на траките било изключително знамение и с това се свързва пещерата "Утроба". Отделно от това мястото на пещерата е изключително внушително и въздействащо, защото се намира на върха на този клон, който се извисява над язовира, панорамно място". 

Заливът на Коневския водопад                                       Снимка: Личен архив

Според Михаела Кирчева кризата от разпространението на Covid-19 е изиграла добра роля за малкия бизнес:

"Хората наистина в последните години започнаха да се обръщат към традициите и към алтернативните начини на ваканция. Много хотели въобще не успаха да отворят тази година. Много големи бизнеси изпитваха големи затруднения, но малките къщи за гости, малките бизнеси бяха привилегировани, защото бяха по-търсени именно, защото са малки, защото работят с малки групи, имат малък капацитет за настаняване и се усети търсенето на това индивидуално отношение, тази персонализирана услуга, която се предлага в къщите за гости".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деинфлуенсърите: Откажи, намали, поправи!

Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..

публикувано на 23.04.25 в 10:26

Ейдън Шарън от "Денят на Земята": България може да бъде по-силна и независима със зелена енергия

Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..

обновено на 22.04.25 в 16:39

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13