Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички болници в Израел имат екипи за психологическа помощ за лекарите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Във всички израелски болници са сформирани екипи за психологическа помощ за лекарите. В болница Шиба в Тел Авив неин ръководител е проф. Марк Вайзер.

„Най-напред хората от медицинския екип трябва да осъзнаят, че имат проблем. Защото когато години наред се грижиш за болни и при теб се появи проблем, махваш с ръка и си казваш „ще мине от само себе си“, каза проф. Вайзер в предаването „Преди всички“.

„Направихме всичко възможно да поощрим екипите да си признаят поне пред себе си, че е нормално да кажат „тежко ни е, искаме подкрепа“. Ако сами стигнат до това решение, от този момент започва нашата работа. Мисля, че на санитари, сестри е по-тежко да преодолеят психическото натоварване от препълнените с тежкоболни хора отделения и от всекидневната среща със смъртта, отколкото на лекарите. От една страна, причината е в тежката физическа работа, а от друга - понеже роднините на болните не могат да ги посещават, се налага тези човешки контакти да бъдат поети от санитари и сестри. От санитарите до лекарите - всички се чувстват морално отговорни да се грижат за болните, дори и да са в най-рисковите отделения. Когато видим, че на някого от медицинския екип му е тежко, му даваме няколко дни да остане вкъщи в платена почивка или да ползва дни за компенсация, за да се съвземе и да събере сили. Много е важно да посъветваме ръководителите на отделението да кажат, на този който изнемогва - „остави всичко, иди си вкъщи за няколко дни и се погрижи за себе си“. След почивката се връща със съвсем друга мотивация за работа“. 

Психологът посочи, че се използват всички познати средства - разговор, съвместно решаване на казуси, почивка за тези, които дълго са били на двойни смени. 

Опитваме се да им кажем, че ако приемат прекалено драматично ситуация, възникнала заради пандемията, това няма е добре и за тяхното здраве, и за болния. Ако искат да помогнат на пациентите, колкото и да им е трудно, трябва да гледат на нещата отстрани, трезво да решат как да ги лекуват, а не да съпреживяват“. 


На въпроса - трябвало ли е да убеждават лекари или друг медицински персонал да се ваксинират, проф. Марк Вайзер отговори:

Ако лекар не иска да се ваксинира, по една или друга причина, това е негово право. Като психолог нямам право да му въздействам. Чувал съм, че на други места медиците са поставени пред избор - ако не се ваксинират, нямат право да упражнява професията си. В нашата болница уважават избора на всеки, още повече че е медицинско лице, което добре познава собственото си състояние“. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Теодора Чамова: След вдишване на райски газ човек може да загуби съзнание

Употребата на райски газ преди шофиране е опасна, тъй като може да наруши концентрацията и да доведе до пътни инциденти – това разказа в интервю за предаването „Хора, пътища, автомобили“  проф. Теодора Чамова от Клиниката по нервни болести в университетската Александровска болница. По думите й през последните 10 години този газ все..

публикувано на 06.08.24 в 13:34

Ваня Стайкова: Здравословният секс е антидот на болестите

„Около 70 процента от гледаемостта на темите в канала „Попитайте Ваня“ идва от мъжката аудитория. Мъжете се интересуват най-много от теми за потентността, ерекцията и какво харесват жените в секса“. Това разказа в интервю за предаването „Летни нощи“ по Хоризонт Ваня Стайкова, приложен психолог и създател на Youtube канал за междуличностни и..

публикувано на 06.08.24 в 09:56

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47