Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Писателката Ирена Иванова организира провокация към читателите на 14 февруари

Ирена Иванова
Снимка: личен архив

„Писма на Омар до бъдещата му съпруга“ е новата книга на Ирена Иванова, която има литературен псевдоним Рене Карабаш. На 14 февруари ще се появят фрагменти от писмата на Омар на различни места в София.

Всеки може да подари на любим човек любовно писмо или на себе си, като ще има QR код на всяко писмо, което ще води към следваща част от писмото и към самата книга. Този проект е подкрепен от Национален фонд „Култура“, каза в предаването "Графити по въздуха" Ирена Иванова.

Карта с местата, на които можете да намерите писмо, ще бъде публикувана в профила на Ирена Иванова във "Фейсбук".

Добре е да се свързваме с хората, да ги обичаме, но не от липса на любов, а от излишък на любов. Тогава една връзка може да бъде най-пълноценна, защото ти, ако не можеш да дадеш на себе си тази любов, ти няма да можеш да я дадеш и на друг човек, нещата могат да бъдат обяснени и през физиката“.

Всеки човек трябва да открие защо е на земята, с какво ще помогне на този свят, с какво ще служи.

Развитието на една човешка душа няма как да се случи в една пещера, човек да стои сам и да се надява, че ще израсне и ще направи добра връзка с Бога. Всичко се случва тук и сега в света, в контактите и общуването с хората. Няма как да поправим нещо, ако не видим в огледалото отсреща какво е счупено“, подчерта Ирена Иванова.

За романа си “Остайница” Рене получава престижната литературна награда “Елиас Канети” през 2019 г. Романът ѝ носи и две номинации за роман на годината от “13 века България” и за Литературни награди „Перото“. “Остайница” влиза в официалния каталог на Национален книжен център, “Contemporary Bulgarian Prose 2019”.

Новата ѝ стихосбирка „Братовчедката на Зорбас“ (2020) ѝ носи две престижни номинации за литературния конкурс „Перото“ и Национална награда за поезия „Иван Николов“, за която е номинирана и първата ѝ стихосбирка "Хълбоци и пеперуди".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31