Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Здравко Здравков: Върнатите текстове от ЗУТ са в интерес на хората

Арх. Здравко Здравков
Снимка: БГНЕС

Тези промени са изключително наложителни и безспорни, текстовете действат и към настоящия момент. И в момента съгласно изискванията на закона не могат да се изграждат общи мрежи и съоръжения, без да е отчуждена уличната мрежа“. Това коментира пред БНР главният архитект на София Здравко Здравков. 

В края на миналата седмица президентът върна текстове в Закона за устройство на територията (ЗУТ) и наложи вето на поправките, предложени от кабинета и от депутати от ГЕРБ, част от които прокараха предложения на кмета на София Йорданка Фандъкова. Реакцията на държавния глава дойде часове след като архитекти и геодезисти алармираха, че промените са своеобразен препъникамък за инвестиции в ново строителство. За първи път всички гилдии - и архитекти, и инженерите в инвестиционното проектиране, и инженери - консултанти, и геодезисти, и от Съюза на архитектите, се обединиха срещу промените в ЗУТ. 

Това, че някой си е затварял очите десетилетия наред, е нещото, което виждаме по т.нар. „луксозни южни квартали“ - хората газят в кал, а в крайна сметка са купили скъпи апартаменти. Много ми е интересно поведението на колегията, защото би трябвало първи да са напълно запознати с действащата нормативна уредба. Никой не коментира, че с настоящите промени благодарение на инициативата на кмета на София се въведе изискване да са изградени улиците, преди да се издаде обекта в експлоатация. Е, как ще стане това, ако улиците не са отчуждени? Как ще се направят инвестициите на Столична община или на частния инвеститор, преди да са придобити. В нормалните държави, когато се изграждат терени върху девствени територии или постиндустриални зони, първото нещо, което се прави, е изграждането на инфраструктурата – ток, вода, канализация. Едва след това се получава право за издаване на разрешение на строеж. Така ли ще се създава нормална градска среда и условия за живот на хората, или ще се търсим евтин популизъм“, каза още арх. Здравков в предаването „Хоризонт до обед“. 

„Столична община има желание да инвестира – но тогава, когато собствеността на улицата е придобита. Помните ли как в кв. „Кръстова вада“ се затваряха имоти и се слагаха бариери преди два месеца? Това ли искате? Текстовете от върнатия от президента Закона за устройство на територията са изцяло в интерес на хората. В 21 век така повече не може - три десетилетия лоша инфраструктура, тази земя няма да си я сложим под мишница и да я занесем някъде. Пълен хаос е - лошо качество на средата... Няма малки и големи населени места - има нормална градска среда и тя се създава тогава, когато улиците са публична общинска собственост. Това при сегашните текстове няма как да се случи - някои си построил по средата на нивата къща и очаква някой да го обезпечи с ток, вода и канализация“. 

Интервюто с арх. Здравко Здравков можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15