Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илхан Кючюк: Виждаме поведение на токсичност към ДПС

Ще бъдем окончателно закачени на дъното, ако не участваме активно в процесите за възстановяване на ЕС, смята евродепутатът

Илхан Кючюк
Снимка: БГНЕС

„Когато всички имат нужда от Движението за права и свободи, ДПС откликва за национални приоритети. Но виждаме едно поведение на токсичност към Движението за права и свободи. Аз лично не го разбирам.“ Това коментира пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк. Разграничаването от ДПС и декларираното от различни политически сили нежелание да се коалират с ДПС Кючюк определи като „политическа перверзия“.

Запитан има ли вариант ДПС да е част от управлението след изборите той посочи:

„Ние имаме какво да предложим на българската демокрация, имаме какво да предложим на българските граждани, имаме какво да предложим и като реформи на българските институции. Но за нас управлението никога не било самоцел. То не е било аритметическо мнозинство и няма да бъде такова. На, да, ние сме сериозна политическа сила, която има своята кадрова обезпеченост и разполага с необходимата експертиза и програмна готовност да реализира политиките си.“

Грешно е да се смята, че аритметическите мнозинства ще могат да осигурят политически комфорт, категоричен е той.

Според Илхан Кючюк Националният план за възстановяване и устойчивост очертава недостатъци на българската икономика и им търси решение, но в общ план залага „на повече от същото“, а идеята е „да има нов тип икономика, да се потърси скок в развитието“.

„Този разговор е най-важният в България“, изтъкна Кючюк, визирайки бъдещото изпълнение на плана не само от едно правителство. Модернизацията на икономиката и обществените отношения реално се залага в тази план, смята евродепутатът.

Ще бъдем окончателно закачени на дъното, ако не участваме активно в процесите за възстановяване на Европейския съюз.“

Илхан Кючюк определи като „безспорно силен ход Европейската комисия да инициира доставки на ваксини по едно и също време във всички страни членки на Европейския съюз, както и подхода да се преговаря за ваксините срещу коронавируса от името на всички. 

Това беше силен знак. Противното не си го представям. Щеше да има борба за ваксини. Ваксинационния национализъм го избегнахме и това беше най-голямата и най-добрата новина от края на 2020 г.

Около 3% е ваксинационното покритие за Европа, над 9% за САЩ и около 14% за Великобритания, отбеляза Кючюк.

От договорите с производителите на ваксини определено се вижда, че има добри намерения, но в правото добрите намерения не са достатъчни и трябва да има достатъчно ясно скрепени санкции, подчерта още евродепутатът.

Като пропуск на Европейската комисия Кючюк изтъкна липсата на предвидимост за доставките на ваксините.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15