Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бившият водещ на предаването „Десант“ по БНТ Петър Манолов се вдъхновява от природата в село Бърдени

Снимка: Кармен Манукян

Петър Манолов е роден и израснал в София, завършил е Висшето военно училище в Долна Митрополия, дълги години е работил в редакция „Воин“ в Българската национална телевизия и е бил водещ на предаването „Десант“. Преди време Петър Манолов тръгнал със семейството си - по пътя на Слънцето, и се установил в село Бърдени - на седем километра от Трявна. Купил изоставеното училище, строено още по турско, и го превърнал в къща за гости за развиване на селски туризъм. Стаите са осем и носят имена на цветя и билки - Калина, Иглика, Ружа, Перуника, Лавандула, Мащерка, Салвия, Дилянка.

"Няма да забравя първото влюбване в Трявна, пак беше зима, един хубав сняг, пухкав, огледах се на мегдана, пред Часовниковата кула, Гърбавия мост, църквата "Св.  Архангел Михаил", дуварите, камъните, всичко застинало във времето - красота. Погледнахме се със съпругата ми и разбрахме, че това е нашето място. Второто влюбване беше пролетта, когато дойдохме тук в Бърдени, излязох на чардака, погледнах Стара планина и казах - тук ще остарея и тук ще напиша книгите и разказите си", каза в предаването „Нощен хоризонт“ Петър Манолов. 

Трявна и селата около Трявна са села на Възраждането.

"Тук на 800 метра от нас има едно тракийско светилище - Елова могила, за което сега правим много усилия, и общината, и кметът на Трявна ни помага, да възстановим, да направим нещо, за да идват хората, да разгледат, да се докоснат и до античността в тази посока".

Петър Манолов сподели, че нощите, в които твори и пише и всичко, което изстрадва заедно с героите, го прави по-мъдър, по-зрял.

"Тук се научих на много неща - да се смирим, да се пречистим, да си помагаме, да се обичаме, да сме близо до природата. Днес да прегърнеш едно дърво, да събереш шепа билки и да бъдеш малко по-различен от това, което сме в големия град, в матрицата - тази агресия, която ни съпровожда навсякъде. Донякъде човек го прави за себе си и аз съм благодарен на тези хора, научиха ме на много, формираха нещо в мен".

От 2018-та насам семейството на Петър Манолов дава стипендия на даровито дете от Националното училище за приложни изкуства в Трявна. През 2019 излиза от печат книгата му с разкази - „Очите на душата“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24