Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Полковник Серафимово на протест заради лошото състояние на пътя Смолян - Рудозем

Пътят Смолян-Полковник Серафимово
Снимка: Радостина Чернокова

Жителите на смолянското село Полковник Серафимово готвят протест заради лошото състояние на пътя Смолян - Рудозем. В селото постоянно живеещите са около 200 души. Но проблемното трасе от 15 километра е от селата Чокманово, Габрица и Фатово, където е Дома за възрастни хора.

С писмо до Агенция „Пътна инфраструктура“, областния управител, до кмета на Община Смолян и подписка, подкрепена от 326 души, жителите на селата настояват за незабавен ремонт на трасето.

Пътят Смолян-Полковник Серафимово            Снимка:Радостина Чернокова

Жители на селата, които ползват пътя с разрушена настилка, коментираха:

"Очевидно е за всеки, който е минавал по пътя, че той е в окаяно състояние. През годините са правени безбройни опити за закърпване и трябва да е генерално, планирано, да се поправи, защото пътят е опасен".

"Големият парадокс е, че асфалтовата база се намира на пътя Смолян - Серафимово или Рудозем, ако искате по-дългата дистанция, и там само с добро желание, с инициативност на гражданите, без да се впрягат държавните институции, може да се постигне споразумение и решение за асфалтиране на пътя. След като плащаме винетки и данъци на държавата, имаме право да пътуваме по един нормален път, да не си чупим колите, да посетим историческите местности и да бъдем гости на китното родопско село Полковник Серафимово, както и на прилежащите села -  Габрица и Фатово".

"Пътуваме поне три пъти седмично до града, има хора в нашето село, които работят в града и всеки ден трябва да изминават това разстояние".

Пътят Смолян-Полковник Серафимово            Снимка: Радостина Чернокова

Село Полковник Серафимово е едно от най-популярните български села в чужбина, защото е домакин на международен фестивал:

"От цял свят пристигат хора. Там се провежда фестивал, който се нарича "Ливади в планината" и се организира от семейство англичани. 9 поредни години този фестивал събира все повече и повече посетители, достига до 4 хиляди. Хората, които пристигат са очаровани от това село, още с пристигането си правят заявка за посещение през следващата година", допълни Радка Тунева.

Георги Дичев е собственик на къща за гости в село Полковник Серафимово:

"Оплакванията на туристите са нормални. Не знам дали това може да се нарече път, защото асфалтът, който е останал на това място е много малко. Не става с кърпежи, а да се направи отново пътят".

Пътят Смолян-Полковник Серафимово

"От името на жителите и гостите на селата Полковник Серафимово, Фатово и Габрица споделяме нашето възмущение от ужасното състояние на пътя между град Смолян и селата ни", се казва в писмото от Сдружение за устойчиво развитие на село Полковник Серафимово. Протестната подписка е направена още през 2017 г. и е изпратена в Пътната агенция. Отговорът тогава от АПИ-София, Дирекция "Инвестиционно проектиране и отчуждителни процедури", е че през 2018 г. е планирана обществена поръчка за изработване на проект за основен ремонт на пътя Рудозем - Смолян. "Три години по-късно все още не е решен проблемът с пътя, който е в още по-окаяно състояние. Нямаме информация какво се случи с планираната обществена поръчка и проектирането на обекта".

"Аз реших да оглавя всички тези протестни действия и активността на  хората, защото с общи усили се надявам да постигнем нещо. И като председател на Сдружение за устойчиво развитие на село Полковник Серафимово, което е неправителствена организация, поех инициативата и направихме общо писмо до Агенция "Пътна инфраструктура", Министерството на регионалното развитие и Областното пътно управление", каза Радка Тунева.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

В България животновъдството се унищожава, а млякото намалява . Българският фермер не може да задоволи собственото си село. Нямаме производство. Това заяви пред БНР фермерът Петър Карадамянов от Долна махала, Пловдивско. "Има търсене. В България мляко няма. Проблемът е, че няма и да има скоро . Животновъдството се унищожава и там..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17