Учени съобщават за открити странни ледени същества на дъното на Южния океан под Антарктида , където преди се смяташе, че е необитаема пустош.
Няколко вида, подобни на филтриращи морски гъби, са забелязани прикрепени към скала на дъното на океана от учени от Британската служба за проучване на Антарктика.
Изследователите пускат камера в сондаж, който преминава през 900 метра твърд лед, преди да стигне студените води на Антарктическия океан.
Там, в неизследваната граница под шелфовия ледник Филхнер - на 260 километра от предната част на шелфовия ледник, под 890 метра лед, на дълбочина на морското дъно от 1233 метра във вода с температура -2,2 ° C - изследователите откриват доказателства за живот, първите неподвижни животни, виждани някога в такова местообитание.
Учените виждат прикрепени към скалата една гъба със стъбло, още 15 гъби без стъбла и 22 неидентифицирани организми.
„Морското дъно е действително слабо проучено. А тази новина е откритие на Британския арктически институт. Тук късметът е изиграл голяма роля. Шелфът е като един покрив на морето. Морското дъно на плаващите шелфове е една трета от целия континентален шелф - това са едни пет милиона квадратни километра площ, а ледникът, който са изследвали британските учени, той е вторият по големина - 420 000 кв.км., четири пъти по-голям от България, ледена площ с дебелина над 1000 метра, която запечатва едно огромно море...", разказа още Кендеров.
"Тук става дума за уникална находка, защото досега се знаеше, че около шелфовите ръбове има живот на дъното, защото около тях има доста хранителни вещества. Но сега на дълбокото дъно - пробили са около един километър от дълбочина в ледника и то е отдалечено по права линия на 260 километра от открития океан - и там са открити ледени същества - те живеят в пълен мрак, в температура - 2,5 градуса и никой не знае как се хранят все още и са само на един единствен камък", посочи доц. Кендеров.
Още по темата в звуковия файл.
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..