Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йоргос Чакирис: Радиото е магическа кутия

Какво можем да научим от новините на чужд език и как се прави електронна музика с възобновяеми източници

Снимка: Pixabay

Радиото като страст и как един грък хвана вълните на програма „Хоризонт“ в гората до Атина, за да стигне до нас неговата необичайна емоция - музиката от възобновяеми източници? По следите на тази необикновена история тръгваме с предаването „Хоризонт до обед“.

„Всичко започна от моята ученичка по музика Вики. Тя ми подари едно малко радиоапаратче, принадлежало на нейната майка. За моя изненада на мястото, където живея - до гората около Атина, където е супер тихо, успях да хвана вълните на доста различни чужди радиопрограми. Това ми хареса много и се пристрастих. Купих си малко по-професионално радио и една нощ чух страхотна песен. Исках да разбера каква е, изчаках опознавателните сигнали и така разбрах, че съм слушал „Хоризонт“, вашето радио. А после открих ваш е-мейл и ви писах с молба да ми помогнете да разбера каква е онази прелестна песен, която чух през нощта“, започва разказът на Йоргос Чакирис.

Той е електронен инженер, но въпреки това признава, че за него радиото си е „една магическа кутия, която е в ръцете ни вече повече от век“.

„С нея можеш да уловиш вълните от цялото земно кълбо. И е магия, защото можеш да слушаш звуците, никакъв образ през теб. Точно затова всичко се случва във въображението ти. Чувах музика, през която научаваш за толкова различни общества.  Всъщност аз така започнах да уча музика като дете, защото слушах радио“, спомня си той.

Музиката е съществена част от живота на Йоргос. Преди години той започва да прави нещо, което никой не е правил до онзи момент - да създава и записва електронна музика с енергия от възобновяеми източници в т.нар. Renewable music project.

Музиката има съществена роля в живота ми, подчертава Йоргос Чакирис в предаването „Хоризонт до обед“.

Заедно с мои съмишленици направихме този канал в YouTubeи качихме там музика, създадена и записана изцяло с електрическата енергия от възобновяеми източници. Вместо да свързваме нашите инструменти и записващи устройства към елeктрическата мрежа, ние го правим към соларни панели. Опитваме се да използваме това количество енергия, с което разполагаме в определен сегмент от време, по един съвсем изчистен начин, и се стремим все повече да минимализираме източването на енергия - към все по-малко инструменти, към все-малко нужда от усилватели, в един сценарий на затихването“, допълва историята си Йоргос.

В блога на Йоргос, в който отделните статии също стават все по-минималистични, се среща и фраза, която гласи „най-добре информиращите ни новини са тези на чужд език, които не разбираме”.

„Има много добри радиостанции по света. И се опитвам да ги открия. Но понякога радиото може да се използва за пропаганда и това се случва в много страни. Така че тази моя фраза  беше просто една шега към използването на радиото и новините за пропаганда. Интересно е, че даже да не разбира езика, човек може все пак да разбере смисъла - за какво се говори, да хване емоцията зад мелодията на езика.  Много е интересно това, че можеш да схванеш смисъла зад параграфите от говор, от текст, от думи.“

Той си дава сметка, че може би затова обича да слуша новини на чужд език - защото ако пропагандата не го засяга така директно.

Вместо обичайните негативни страни на коронакризата, Йоргос се опитва да открои положителните.

„Например аз сега много по-лесно се придвижвам от мястото, където живея до Атина - улиците не са толкова натоварени, далеч по-тихо е. Кафенето долу е затворено. Наистина на площада се виждат хора, но... всичко стана някак по-тихо, по-цивилизовано сякаш. И въздухът стана много по-чист.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05