Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Димитрова: Не можем да оцелеем в XXI век само с ценностите от XX век

Милена Димитрова
Снимка: Станислава Пирчева

Милена Димитрова е носител на престижната международна медийна награда на д-р Ерхард Бузек и SЕЕМО (Организацията на медиите в Югоизточна Европа) „За по-добро разбирателство” в Югоизточна Европа”, връчена ѝ е лично от д-р Бузек във Виена през октомври 2007 г.
Тя е носител на Годишна награда на Съюза на българските журналисти от 2005 г., повторно, получила е награда за разследваща журналистика на USAID и КОАЛИЦИЯ 2000 за 2005 година.

Милена Димитрова е автор на 12 книги. Носител е на отличието "Златен век" за принос към българската култура и "Златно перо" на Съюза на българските журналисти. Занимавала се е с разследваща журналистика, била е гост-преподавател в университета в Колумбия, щата Мисури, съветник в Европейския парламент. Има два мандата в постоянното представителство на България в Брюксел.

Милена Димитрова е дъщеря на журналиста Божана Димитрова:

"За мен е нещо повече от чест и сантимент да дойда тук в 10-о студио, защото цялата ми семейна история е свързана с радиото. Дали в корените на радиото се намира нашата родова история е една малка подробност, но целият съзнателен живот на майка ми мина тук".

Тя сподели, че за нея радиото е много повече от емоция, висша летва за професионализъм и отговорност.

"Идва време, когато не бива човек да се възприема толкова на сериозно, тогава е добре да послуша музика и да говори за малко по-човешки теми. Аз съм тук, за да приканя читателите да разлистят тази смешна и несериозна книжка „Проклятието на бялото сирене".

Каквото и да работиш, ако искаш животът да ти носи удоволствие е добре да поглъщаш по три хапчета култура седмично.

В ефира на „Хоризонт" тя прогнозира, че на предстоящите избори на 4 април ще има големи спекулации с гласуването на нашите сънародници в чужбина: 

"Това, че те са отишли да търсят по-добра професионална реализация, да учат, за по-добро заплащане, за повече социална справедливост или по исторически или кой знае какви други причини не ги прави по-малко българи. Всеки е свободен да реши колко да е лоялен към своя род и към родината си".

Ценностите са както вечни, така и променливи:

"Не можем да оцелеем в XXI век само с ценностите, на които сме били възпитани през XX век. Човек е направен така да се развива, да сe променя и в сегашно време технологичните промени се случват много по-бързо и мълниеносно, отколкото преди за един човешки живот".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Кръпката и Кирил Маричков

Васко Кръпката за Кирил Маричков: Ще го помним като един щур щурец

Броени дни преди да навърши 80 години, от този свят си отиде рок легендата Кирил Маричков. Пред дома на музиканта в центъра на София, фенове вече поставят цветя в знак на почит, а социалните мрежи се изпълниха с песни и снимки на обичания вокалист и басист на "Щурците". Стотици музиканти, почитатели, близки и приятели публикуваха своите..

публикувано на 12.10.24 в 15:20

Васил Василев-Зуека: Всяка една картина е следващият урок за мен

Тези хора, които не желаят да пуснат властта в България вече повече от 35 г., няма да я пуснат никога .  Това каза пред БНР Васил Василев-Зуека, който живее в Испания, като уточни, че има предвид хора от бившата Държавна сигурност и хора от задкулисието. "Не бих казал, че това е причината да напусна България, но преди години, когато спряха..

публикувано на 11.10.24 в 18:01

Иван Игов: Понякога децата са по-разумни и по-силни от възрастните

"Психичното здраве в България за съжаление е доста окаяно. Според проучванията на Дружеството на психолозите, само една трета са готови да отидат без никакви притеснения на психолог или психотерапевт. Мислим си, че може би основната причина е, че хората си казват „Аз не съм болен, за какво трябва да ходя на терапия?!“, споделя психологът Иван..

публикувано на 10.10.24 в 15:16

Горещите сърца Феня и Искра Декало

Сестрите Феня и Искра Декало са кореспонденти на Българското национално радио в Израел. Едната е родена във Варна, другата в София. Много са задружни и са повече от сестри, приятелки са и не могат една без друга. Феня е завършила журналистика, а Искра е завършила педагогика. Разликата във възрастта им е пет години. Искра, която е по-малка е..

публикувано на 06.10.24 в 07:08
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51