"Психичното здраве в България за съжаление е доста окаяно. Според проучванията на Дружеството на психолозите, само една трета са готови да отидат без никакви притеснения на психолог или психотерапевт. Мислим си, че може би основната причина е, че хората си казват „Аз не съм болен, за какво трябва да ходя на терапия?!“, споделя психологът Иван Игов в предаването "Време за живот".
Той е автор на училищната програма по психология и един от основоположниците на професията “Училищен психолог” у нас. Завършва "Психология" в СУ “Св. Климент Охридски”. Има 40-годишен опит в сферата на приложната психология. Автор е както на държавните стандарти по психология в средните училища, така и на книги, учебници, ръководства и публикации по специалността. Координатор и консултант по национални и международни проекти за намаляване на агресията в училище, включително по линия на УНИЦЕФ. Създател е на блог за детска психология - www.iigoff.com. Член е на Консултативния съвет по въпросите на децата в България, както и на Европейската асоциация на психолозите в образованието. За свой учител Иван Игов приема американския психолог Карл Роджърс, който заедно с Ейбрахам Маслоу е основател на хуманистичния подход в психологията.
Преди 3 години Игов става част от екипа на първия сериал в България, посветен на психологическата помощ - "Тревожност". Поканен е от режисьора и продуцент Илиян Джевелеков да се включи като консултант при написването на сценария. Повечето от разказаните истории в детско-юношеския кабинет, са базирани на случаи от неговата професионална практика. Можете да гледате "Тревожност" всяка неделя от 21.00 часа по БНТ 1.
"През 80-те години бяхме назначени първите училищни психолози. И дори тогава децата винаги са идвали по-лесно, отколкото родителите им, говоря за юноши. Имало е случаи, когато са били санкционирани у дома, че споделят. Но те имат нужда от авторитети по-различни от родителите, това е един нормален етап в юношеска възраст, когато детето излиза от семейството, започва да се социализира с приятели, с другите хора. За това отвън също са ни нужни авторитети, а ние определено имаме криза на авторитетите. И ако оставим само инфлуенсърите и блогърите да създават общественото мнение на децата ни, то тогава наистина сме закъсали."
Все още в 40 годишната си практика Иван Игов се сблъсква с родители, които не мислят, че имат работа в кабинета му, неглижират професионалното му мнение, както и желанието му да помогне на детето им.
„Ако дойдете в кабинета ми ще видите, че на масичката, която стои до мен, има много красиви парцалчета, бродирани, с копчета. Това са парите, които едно момиченце ми дава. Тя идва сама, защото родителите й отказват да дойдат. И тя ми плаща по този начин. Все още се изненадвам на някои случаи. Понякога децата са по-разумни и по-силни от възрастните.“
Често Иван Игов се среща със стресирани и тревожни родители, които вярват, че трябва да преодоляват всяко предизвикателство на градския живот, но също така се съмняват дали са достатъчно добри във възпитанието на децата си.
"В повечето случаи тревожните родители създават тревожни деца. Защото освен че родителите учат децата си на социални умения, те ги учат и на емоции. Когато майката е по-тревожна, може да се създадат такива проблеми. Те не са нерешими. Затова когато работя с родители, аз първо се опитвам да сваля тяхната тревожност."
"Понякога родителите привиждат проблеми при децата си, за да викат за помощ. Те казват “Помогни на мен, за да се справя с него, с живота си, с партньора си."
Цялото интервю с психолога Иван Игов можете да чуете в звуковия файл.
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..