Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болницата в Луковит и Кръвният център в Плевен в спор след смъртта на пациент с Covid-19

Снимка: БГНЕС

В задочен спор влязоха многопрофилната болница в град Луковит и Кръвният център в Плевен след смъртта на пациент от Covid-19. За случая сигнализира Надя Николаева - снаха на починалия човек, на когото е трябвало да бъде прелята реконвалесцентна плазма.

В края на януари Сашо Братанов се разболява от Covid-19. Състоянието му се влошава бързо и на 26 януари 2021 година е приет в болницата в град Луковит с пневмония. Четири дни по-късно лекарите съобщават на близките му, че трябва да му бъде прелята реконвалесцентна плазма, разказа неговата снаха Надя Николаева:

"Като това може да стане единствено и само, ако си намерим донор. Той е кръвна група Б положителна, която е по-рядко срещана от другите, след което аз реших директно да се свържа с Кръвния център в Плевен, тъй като Луковит работи с този Кръвен център като локация. От Кръвния център в Плевен получих изключително съдействие и информация, попаднах още първия път на д-р Михайлов, който каза, че имат налична такава плазма, съответно - Б положителна. Това, което трябва да направи болницата от Луковит, е да подаде искане към Кръвния център и да изпрати линейка, с която да бъде взета плазмата".

След повторно обаждане в болницата в Луковит, лекарите заявили, че не е такъв редът, че на всяка цена трябва да се намери донор.

"Истината е, че не получавах никакво съдействие и човешко отношение от болницата. След хиляди разговори, едва във вторник те пуснаха въпросното искане и вечерта му вляха плазмата".

Управителят на болницата в Луковит д-р Иван Иванов заяви, че е запознат със случая:

"Болният има придружаващи заболявания на сърцето, които са лекувани предварително, приет е на 26-и. Започната е веднага терапия, която е по протокол терапия основно с антибиотици, след това за разреждане на кръвта и най-важното кислород".

Лекуващият лекар Диана Дончева разказа, че с постъпването в лечебното заведение започнала терапия за пациента, но препаратите не са дали очаквания ефект. На близките му е обяснено, че трябва да намерят дарител, за да бъде отпусната кръвна плазма. От Министерството на здравеопазването съобщиха още преди месец, че лечението с кръвна плазма не е свързано с наличие на дарител, а със състояние на пациента. След преливането близките му имат достатъчно време да намерят дарител, който да я възстанови:

"В този случай вече функционираше плевенската кръвна банка и тя се занимаваше с организацията на това нещо, и в момента, в който ние поискахме кръвна плазма, те ни казаха, че неговата кръвна група я няма", допълни Диана Дончева.

От Кръвния център в Плевен твърдят, че Надя Николаева сама се е свързала с тях, за да провери дали има налична плазма. От болницата в Луковит не е постъпвало искане за отпускане на плазма, разказа д-р Желязко Михайлов, началник отделение Клинична транзфузиология в Кръвния център в Плевен.

"Ако се бяха обадили от болницата в Луковит, веднага щях да им кажа - да, в случая имах две или три плазми с Б положително". 

Д-р Дончева коментира, че поради невъзможността на близките на Сашо Братанов да намерят донор, лична лекарка от болницата в Луковит сама е предложила да дари плазма.

"Дори колежката, която е личен лекар - Царина Нинова, тя реши да дари кръв, след като те няколко дни изпаднаха в невъзможност да намерят дарител. Не знам къде са публикували, къде са търсели, но отговорът, който получавахме всеки ден от тях беше, че не могат да намерят кръводарител. Тогава се съгласи колежката да отиде да дари също кръв, но нещата бяха вече забавени".

В крайна сметка рековалесцентната плазма стига до Сашо Братанов, но два дни, след като му е прелята, той почива. Надя Николаева не обвинява никого:

"Аз не обвинявам лекарите, по-скоро обвинявам системата. Иска ми се други хора да не минават през нещо подобно".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35
Снимката е илюстративна

Отец Стоян Бербатов: Много българи започват да ходят на църква за първи път в чужбина

Отец Стоян Бербатов е един от българските свещеници в Западноевропейската ни епархия . След 20 - годишна служба в Благоевград, преди близо 5 години, отец Стоян Бербатов променя посоката на своя живот.  С болка в душата оставя енорията, близки, приятели и заминава заедно със семейството си в белгийската столица , защото съпругата му -..

публикувано на 12.01.25 в 13:38
първокласничката Никол Цанкова

Никол Цанкова е най-четящото дете в Русе

Всяка година екипът на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе отличава най-активните читатели и поздравява приятелите и доброволците си. За девета поредна година в най-голямата библиотека в областта вадят картоните и броят кой колко книги е взел и върнал през отминалата година. Разбира се, че не броят така, както преди години,..

публикувано на 12.01.25 в 07:24