Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Екимджиев: Не се надбягваме с вируса, тичаме срещу него

Гледам с нарастващо безпокойство на идеята за международни ваксинационни сертификати, коментира адвокатът

| обновено на 25.02.21 в 11:46
Снимка: БГНЕС

"Гледам с все по-нарастващо безпокойство и объркване на това да се пътува, ако имаш документ, че си ваксиниран, още повече, че България се проваля във ваксинационната си кампания и план", каза пред БНР адвокат Михаил Екимджиев по повод днешното обсъждане на международни ваксинационни сертификати.

"Европа няма в своята история подобно събитие, за да има готови рецепти и готов протокол на действие. Затова сега трябва да се види какво точно се случва с пандемията, особено на фона на ваксинацията, не могат да се прогнозират конкретни решения. И се тръгва от принципите за свобода на движение, кои са основни и кои подлежат на ограничение - като това да посещаваш ресторанти и нощни заведения. Но висшият пилотаж е как държавите и ЕС ще отреагират на тези предизвикателства", коментира още в "Хоризонт до обед" адвокат Михаил Екимджиев.

"Сега трябва да се види дали ще се въведе някаква обща политика в рамките на съюза или всяка държава сама (или друга) ще решава как да подходи към придвижването на хората, които са ваксинирани или не са ваксинирани", отбеляза още той.

И уточни, че е важно да се знае какви ще бъдат последиците от въвеждането на международни ваксинационни сертификати, паспорти или приложения, както и каква ще бъде степента на задължителност:

"Ако бъдат въведени само ваксинационни сертификати или паспорти, това неизбежно ще постави в дискриминационно отношение хората, които не са ваксинирани, но имат антитела. Възниква въпросът защо в тези документи да не се включват данните от тестовете за антитела".

Според адвокат Екимджиев държавата се е провалила във ваксинационната си политика и така хората, дори да искат, не могат да се ваксинират и няма да могат да пътуват.

"Настъпва страхотна бъркотия, заради неадекватната българска политика, а и на фона на удържането на втората вълна на Covid-19, поне можем да бъдем с по-адекватни мерки. Готвим се да отворим ресторанти и нощни заведения, а министърът на здравеопазването казва, че ние се надбягваме с вируса, не -  ние тичаме срещу вируса...", смята адвокат Екимджиев.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18
Донка Михайлова

Донка Михайлова: Ако ВиК услугите се окрупнят, сезираме Конституционния съд

С пети пореден законопроект се прави опит да бъдат консолидирани ВиК услугите. Общините за пореден път се обявяват "против" окрупняването на водния сектор и изразяват своите опасения. НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК Ако общинските ВиК дружества бъдат включени в консолидираните райони, общините ще бъдат лишени от..

публикувано на 10.07.24 в 08:23

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34