"България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване, което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал".
Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България.
На днешния Световен ден на детето УНИЦЕФ публикува нов доклад – "Състоянието на децата по света 2024: Бъдещето на детството в променящия се свят". Според него бъдещето на децата е в риск и трябва да бъдат предприети спешни действия за защита на правата им. Докладът предвижда, че животът на децата ще бъде дълбоко повлиян от три основни "мегатенденции" до 2050 г. – демографски промени, климатични и екологични кризи и бързоразвиващи се технологии.
"Трябва много внимателно да помислим как да подходим към тези проблеми днес, за да се опитаме да изпълним най-оптимистичния сценарий за децата", каза Гидикова в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
"По отношение на климатичните промени имам чувството, че много хора не могат да си представят, че всъщност наистина тази зелена страна България не е на много добро място. По отношение на чистотата на въздуха сме на едно от последните места в Европа. Нашите деца и ние самите страдаме все повече от заболявания, които се причиняват от това замърсяване на въздуха. Крачките, които правим днес, ни водят към онова бъдеще, което е и нашето, и на децата", коментира тя. По думите ѝ времето ще става все по-горещо, а хората ще страдат все повече от климатичните промени.
Боряна Гидикова отбеляза, че не по всички направления страната ни е на последните места в доклада. По думите ѝ нашите действия днес влияят на глобалните тенденции в света.
Тя изтъкна и въпроса с децата-бежанци. По думите ѝ в бежанските лагери има сигурни зони за деца, но:
"Тук не става въпрос ние да ги държим затворени тези деца, за да ги опазим. Много е тъжно, че сме допуснали чрез реториката, която често чуват българските деца, изобщо да си помислят да нападат други деца, независимо от произхода им и откъде идват", коментира тя във връзка със случай на нападение на български деца към такива от сирийски произход в София.
След 2050 г. ще има същия брой деца в света, но те все повече ще живеят в страните от третия свят, а в Европа и високите икономики ще има все по-малко деца и повече възрастни, изтъкна още Гидикова. И добави още, че ще има също липса на учители.
10-годишната Йоана Младенова също беше в студиото на БНР. За бъдещето тя си представя роботи в помощ на образованието, една по-добра среда за обучение, както и по-качествена храна.
"Не би трябвало човек със здрав разум да програмира робот така, че той едва ли не да погуби хората. Може би ще е интересно да се говори с робот".
Според нея възрастните трябва да мислят за това какво би било добро за децата и бъдещето им. "Ние сме тяхното бъдеще", допълни Йоана.
От днес започва и коледната кампания на УНИЦЕФ в България, която е под надслов "Има деца, които не мечтаят за играчки". Тя ще продължи до края на месец януари 2025 г., а БНР е един от медийните партньори.
Кампанията цели да подкрепи правото на всяко дете на закрила, грижа и приобщаващо образование. Средствата ще подпомогнат работата на УНИЦЕФ за предотвратяване на насилието, достъп до образование за деца със специални потребности и подкрепа за детското здраве и ранното детско развитие.
Всеки, който иска да се включи в кампанията, може да дари на сайта www.dari.unicef.bg или с sms на номер 1021.
Цялото интервю на Ирина Недева с Боряна Гидикова и Йоана Младенова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..
България за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици , сочат данните, публикувани днес от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията . У нас се наблюдава и повишение с 246 процента на честотата на инфекциите с една от бактериите (Klebsiella pneumoniae), които не се поддават..
Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв. "От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи , като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е..
От днес и жителите на град Брезник и село Ноевци минават на воден режим. Кранчетата ще пресъхват за времето от 22.00 до 05.30 часа. Мярката се налага заради намаления обем на язовир "Красава", който захранва Брезник и няколко села в общината. Разликата между мъртвия обем и наличния е под 700 хил. куб. метра . Към днешна дата във водоема има..
България е една от страните, за които тази година Европейската комисия специално е създала видео игра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това заяви за БНР Рожер Доменек Амадо , директор за стратегията „Едно здраве“ в Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
" Ще отидем на лидерска среща за правителство, ако бъдем поканени. Първото нещо, което ще сложим на тази среща, е конкретиката по декларацията, която..
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка..