Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протест в София и други градове срещу застрояването на Черноморието

| обновено на 01.03.21 в 12:09
Алепу, 5 март 2019 г.
Снимка: Даниела Костадинова

Протестни прояви срещу застрояването по Черноморието са планирани за днес в София, Пловдив и Русе. Повод за недоволството е заповедта за защитена зона Камчия, за която през януари отпадна забраната за строителство. Акциите се провеждат три седмици след демонстрацията пред Министерския съвет, на която еколозите поискаха трайни решения за справяне с незаконното строителство. В столицата се очаква протестно шествие.

Основните искания на еколозите са нов вариант на заповедта, който да включва забрана за строителство, както и разваляне на т.нар. горски заменки в района на Камчийски пясъци.

Пред какви рискове е изправен един от най-известните и все още незастроени плажове у нас в "Хоризонт до обед" коментира Петко Цветков от фондация „Биоразнообразие“ :

В резултат на заменки най-големият пясъчен комплекс премина в ръцете на няколко фирми. Пясъчните дюни да бъдат възстановени като държавна собственост“.

Катерина Раковска от Световния фонд за дивата природа припомни в "Хоризонт до обед, че решението не търпи отлагане:

Да се направи една обща карта, която да включва всички дюни по нашето крайбрежие, да се премахне строежът на Алепу и да се спрат строежите в местността „Поляните“ край Синеморец“.

След запитване на "Хоризонт" в официална позиция от Регионалното министерство и благоустройството припомнят, че вносител на решението на Министерския съвет, с което през 2005 година територията е изключена от актовете за изключителна държавна собственост, е тогавашният министър на земеделието.

БГНЕС

В изпратеното становище като заинтересована страна по казуса „Камчийски пясъци“ се намесва и още едно държавно ведомство – министерството на туризма. Подчертана е неговата роля, свързана с управлението, контрола и поддържането на морските плажове. Затова според регионалното министерство въпросите по отчуждаването на заменените терени, в това число на цени, на които са направените заменки, както и за актуване на морския плаж са изцяло в пълномощията на министъра на туризма. От написаното става ясно, че стартирането на процедурата е негово задължение и той в качеството си на компетентен орган би следвало да инициира подобно мотивирано искане пред МРРБ и Министерството на финансите.  

Едва след постъпването на подобно настояване и след промяна в кадастралните карти и регистри, регионалното министерство има правомощията да утвърди новите актове за изключителна държавна собственост за съответния плаж", се казва в официалния отговор до програма "Хоризонт".

В столицата протестната проява ще започне в 18:30. Сборният пункт е паметникът на Алеко Константинов на бул. Витоша, откъдето демонстрацията ще прерасне в шествие към Орлов мост.

Чуйте репортаж по темата в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20