От петък тече тримесечният законов срок, в който Висшия съдебен съвет трябва да избере прокурор, разследващ главния прокурор. Тази нова правна фигура обаче атакувана от президента Румен Радев пред Конституционния съд. Трябва ли съдебните кадровици да открият процедурата или е редно да се изчака решението на конституционните съдии?
„За да не изпадаме после в хипотеза, ако нормите бъдат определени за противоконституционни (а има такова основание), че сме избрали разследващ на главния прокурор и неговите заместници, който да остане без работа поради обявяване на противоконституционност на разпоредбите“, коментира доц. Киселова в предаването „Преди всички“.
Ако бъде избран разследващ главния прокурор и този избор предшества решение на КС за обявяване на противоконституционност на разпоредбите, то новото Народно събрание ще бъде длъжно отново да се занимае с този въпрос, поясни Наталия Киселова. „Дори да е избран, ще се наложи да бъдат променени правилата, респективно друг ред.“
Темата ще бъде отворена не защото партиите са поставили този въпрос в програмите си, а поради очакваното решение, ако то обяви разпоредбите за противоконституционни, допълни преподавателят.
Наталия Киселова смята за по-вероятно членовете на ВСС все пак да започнат процедурата.
„Има няколко неща, които трябва да се отчитат. Дали трябва да се бърза преди изборите, дали този въпрос е политически. Част от натиска според мен е да се приеме онова, което мнозинството наложи. Другата възможност е, все пак тези три месеца прехвърлят времето на изборите, и според мен е по-добре да се изчака да минат изборите. Според мен и Конституционният съд тогава ще се произнесе, за да не става част от предизборната реторика.“
Оспорването на норми пред Конституционния съд не спира тяхното прилагане, припомни доц. Наталия Киселова, запитана дали може да се „замрази“ процедурата във Висшия съдебен съвет. При паритет в броя на гласовете в Конституционния съд, искането се счита за отхвърлено, уточни още Киселова.
Доц. Киселова намира създадената сега уредба за избор на прокурор, разследващ главния, за палиативно решение – „хем за чуждестранните партньори да е приемливо, хем да създава сигурност в заемащите в момента длъжността“.
Повече по темата чуйте в интервюто в звуковия файл.
Лихвите по кредитите ще претърпят „известно повишение“ заради икономическия ефект от пандемията, докато при депозитите ще останат на рекордно ниските си нива, прогнозира в седмия епизод на подкаста „На всяка цена“ професор Стефан Петранов , ръководител на катедра „Икономика“ в Стопанския факултет на СУ „Свети Климент Охридски“...
"Вирусите и SARS-CoV-2, който предизвиква Covid-19, могат да влошат астмата, но изключително важно е за пациентите да знаят, че тяхното, така наречено контролиращо лечение, което е назначено от техните пулмолози или алерголози, трябва да не го преустановяват, трябва непрекъснато да го вземат, за да ги защитава и срещу всякакви вируси ",..
Гръцките власти облекчават мерките постепенно, но основните ограничения остават. След отпадането на задължителната карантина при влизане от страна от ЕС, условията за влизане вероятно ще останат валидни за целия предстоящ туристически сезон: сертификат за ваксиниране или отрицателен тест за коронавирус. Гърция признава всички видове..
Политическите последствия от руско-чешкия скандал с взривените боеприпаси и изгонените дипломати ще бъдат непредсказуеми и безпрецедентни . Така смята журналистът Христо Грозев от разследващия сайт Belingcat. Пред БНР той прогнозира, че „скандалът ще се развива в близките часове“. В контекста на случващото се в продължение на няколко..
Влизаме в един безкраен финал на модела, в който никой не иска да поеме отговорността за началото на новия политически процес . Това коментира в интервю за БНР политологът и университетски преподавател Страхил Делийски. „Усещането, че политиците играят игра, която е интересна за тях, а не за всички ни, е усещане, което няма как да върне..
За какво гласуваха българите в чужбина на парламентарните избори на 4 април 2021 година и какви промени искат да се случат в България. Различни гледни точки събра месечната рубрика "Родина зад граница" в предаването "Нощен хоризонт". Юлиян Димитров е гласувал във Великобритания. По думите му " всички искат значителна промяна на..
Проектът за укрепването на голямото свлачище над Благоевград, което рискува да затвори пътя за планинските села, вилната зона „Бодрост“ и ски зона „Картала“, няма да започне по спешност. С такъв мотив общината бе поискала средства от Междуведомствената комисия към Министерския съвет - близо 5 милиона лева. Агенцията за обществените поръчки..
Премиерът в оставка Бойко Борисов потвърди днес, че предлага за министър-председател бившия външен министър Даниел Митов. Във включване на живо..
„ГЕРБ е с най-голяма подкрепа от избирателите и мандатът заслужено се дава на тази партия. Но ГЕРБ е в политическа изолация . Вече няколко седмици те не..
" В момента слънчогледите обръщат глави и търсят ново слънце ", каза пред БНР скулпторът проф. Велислав Минеков - един от "Отровното трио" и добави, че..