Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалистът по медицинско право

Мария Петрова: Зелените коридори са жалък опит да се вдъхне доверие във ваксинационния процес

Обществото е поляризирано на умни, красиви и далновидни, които се ваксинират и на такива, които смятат, че ще бъдат чипирани

Снимка: БТА

Специалистът по медицинско право адвокат Мария Петрова критикува изпълнението на ваксинационния план у нас. Ваксинацията започна преди месец и половина, а информационната система за дистанционно записване още не сме я видели, изтъкна Петрова пред БНР.

„Жалките пиар опити със зелените коридори да се вдъхне доверие към ваксинационния процес – от една страна чудесно, всеки да пише в социалните мрежи колко добра е организацията в три от големите столични болници – чудесно. Но какво правим с останалото население? Какво правят хората във Видин, в Айтос, в Свиленград, където няма зелени коридори?

„Живеем в едно много сбъркано общество с неправилно поднесена информация. Липсата на електронно здравеопазване си каза своята дума. Отивате на ваксинационен коридор, зелен коридор – никой там не може да види вашата здравна история, разчитат да си носите разпечатаните епикризи. Всички знаем, че поради липсата на стандарт в България медицинската документация се пише не с оглед състоянието на пациента, а с оглед изискванията на Здравната каса“, коментира адвокат Петрова в предаването „Преди всички“.

Снимка: БТА

Хората се оплакват, че не са получили информация. При наличие на три регистрирани ваксини – всяка със своите качества и недостатъци, лишаваме гражданите от възможност да изберат заедно с техните лични лекари или лекари, които ще проведат ваксинацията, кое е най-доброто за тях, подчерта Петрова.  

Не видяхме нормалност в процеса по ваксиниране, заяви Мария Петрова.

„Не видяхме абсолютно никаква грижа за хората с редки заболявания, за хората с хронични заболявания. Видяхме поляризиране на обществото на умни, красиви, далновидни хора, които са успели да се ваксинират и такива, които смятат, че ще бъдат чипирани, с променено ДНК и какво ли още не, в другата крайност. Не видяхме нормалност в този процес.“

Опашка за ваксиниране срещу Covid-19 в Пловдив  Снимка: БГНЕС

Относно допълнителните такси, изисквани от личните лекари за поставяне на ваксина Мария Петрова е категорична, че имунопрофилактиката по закон не се заплаща от бюджета на НЗОК. Тя припомни, че бе договорен бюджет за общопрактикуващите лекари за извършването на дейността по имунизациите.

Голяма част от личните лекари не издават касови бележки, чисто практически е така, уточни Петрова. 

При нарушени пациентски права, включително икономически, органът, който осигурява контрол, е ИА „Медицински надзор“. Те провеждат формални проверки по документи, не на място, и дори да се установи нарушение, това ще бъде категоризирано като дребен пропуск в работата на личния лекар, обясни адвокат Петрова.

„И ако става въпрос за касов бон от 4 лева, дори да се издаде наказателно постановление в тази посока, че някой е нарушил правата на пациента, твърде вероятно е то да е отменено от съда поради маловажност, не само защото сумата е малка, а защото това е изключително дребен пропуск в цялата организационна работа на личните лекари, където отново потърпевши се оказват пациентите.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11