Но 145 години онова, което научаваме „по жицата“, а в последните 30 години и през въздуха, е променяло съдби.Така, както е променило съдбата на Томас Уотсън. Той е бил партньорът на Александър Бел, който е признат като един от официалните изобретатели на телефона. В запис, направен преди близо век, Томас Уотсън, разказва за първото невероятно приложение на телефона. И онези прословути думи от 1876-та година.
„Господин Уотсън, елате веднага, нужен сте ми! Тъкмо когато Александър Бел трябваше да говори за новото устройство, заради движение на ръката му, част от съдържанието на буркан-батерия се разлива върху неговите дрехи. И във вълнението си от този инцидент, той просто каза „Господин Уотсън, елате веднага, нужен сте ми! Машината беше успяла да улови неговото желание, неговият призив за помощ. А аз чух всяка негова дума в слушалката. Установихме, новият предавател работи много по-добре, отколкото сме очаквали. И очевидно тези думи, които бяхме чули по телефона, са с изключително голямо значение. Като имате предвид, че телефонното обаждане никога не е било така важно, особено в спешни ситуации. И всъщност първото съобщение, което прозвуча по линията, беше съобщение за бедствие".
"Когато човешките знания направят една технология възможна, тя се появява почти по еволюционен, по естествен път, което на мен ми се вижда много интересно", каза гл. ас. д-р Христомир Йорданов от Факултета по телекомуникации на Техническия университет вСофия, чиято специалност е комуникационни мрежи.
Той припомни, че през 1660 година е изобретено първото средство за предаване на звук от разстояние, което се състои от две ламаринени чашки, свързани с тел помежду си - детски телефон, който не използва никакво електричество, с механична вибрация предава звук - и свършва в наши дни.
"Приносът на Едисон е, че той е разработил ефективен микрофон - уред, който да превръща механичното трептене в електрически сигнал", подчерта Йорданов.
Дори и идеята за това всеки телефон да си е със собствена батерия може да бъде проследена чак до началото на миналия век, припомня д-р Христомир Йорданов от Техническия университет вСофия.
Възможностите да влизаме в интернет, да правим филми или да играем игри на умните си устройства дават основание на Христомир Йорданов да се съгласи, че новите технологии разширяват понятието телефон.
"Телефонът, това, което си представя Александър Бел и хората от неговото време, практически изчезва".
Преди две години и половина ви разказахме за проекта на Велислав и Мариян за хибридния телефон с шайба, но и със СИМ карта. Тогава Мариян и Велислав бяха ученици в Софийското Технологично училище „Електронни системи“. Сега двамата са студенти, но именно заради това Велислав споделя, че поизоставил проекта.
"Започнах да се занимавам и с други проекти, остана като нещо, което съм правил. Идеята ми хрумна от баба ми, която не се оправяше много с телефоните и се чудеше как да работи с тях".
Баба му сега няма телефон със шайба, но има мобилен с копчета. Велислав споделя, че тя добре се справя с новостите, въпреки сблъсъка на години и технологии. Но от следващите думи на Велислав става ясно докъде технологичната революция, особено в комуникациите, променя и мисленето на човека.
Велислав обещава, че ще се върне към идеята си за безжичен телефон със шайба. Но и допълва, че за 145 години телефонна комуникация много е важно какво казваме.
А дори и наясно с новите технологии, за гл. ас. д-р Христомир Йорданов от Техническия университет в София телефонът си остава чудо.
"Като си представя мрежа от мобилни телефони, мобилни компютри, в главата ми изкача картина на непрекъснато превключващи се транзистори, в едни доста сложни интегрални схеми и това, че цялата система е достатъчно стабилна, за да работи и то да работи изключително добре, за мен се доближава до чудо".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост ! Това призова в интервю за БНР Стефан Димитров, създател на проекта airbg.info . " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..
Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството. Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...