Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

14-годишната Никол Петрова е победител в инициативата „Посланик за един ден“

Снимка: ambassadorforaday.com

Как щяхте да помогнете на България да се възстанови след пандемията от Covid-19, ако имахте шанса да сте посланик за един ден и кои биха били приоритетите ви? На тези въпроси отговаряха кандидатите за участие в инициативата „Посланик за един ден“, която се проведе за поредна година у нас. 

Кандидатите са момичета на възраст между 14 и 18 години - от 8-и до 11-и клас, а условието - да напишат есе по дадената тема.

"Искам да видя България отново като спокойно място", пише в есето си Никол Петрова. 14-годишната ученичка от Професионална гимназия по текстил и кожени изделия в София беше посланик на Швейцария за един ден.

Като част от натоварената ѝ програма Никол посети Швейцарското посолство, където научи за работата на посланика и видя отблизо как протича един от нейните работни дни. Никол и посланик Мюриел Берсе Коен участваха в дискусията „Лидери за ново начало“, организирана от Посолството на Швейцария.

Как започват дипломатическите 24 часа за Никол?

Ученичката разбира за инициативата от директорката и класната си ръководителка. Интересът ѝ е провокиран не само от темата - Covid, но и от проблемите на ромското образование. Основната причина е, че повечето от съучениците на "младата посланичка" са от ромски произход.

"Започнах да го пиша, след което го изпратих, а след няколко дни, може би седмица, ми се обадиха да ми кажат, че съм победител. След това ми беше много интересно да видя какво предстои, след като ми казаха, че съм победила, какво следва от тук нататък. Класът ми разбра, реакцията им беше приятно изненадваща", каза в предаването „Закуска на тревата“ Никол Петрова.

В есето си Никол поставя образованието като приоритетна област, по която би работила като дипломат. Тя призовава за допълнителни консултации на учениците, както и активно участие в културни и спортни събития. Общността и общуването изграждат младия, успял и следващ мечтите си човек, пише ученичката.

За какво мечтае самата Никол Петрова:

"Бих предпочела да се занимавам с рисуване, защото това ме влече. Също така обичам и спорта - волейбол. През свободното си време, когато мога, играя. Професията ми бих предпочела да е или интериорен дизайнер, или моден дизайнер".

Дипломатическата мисия на Швейцария доближи Никол до мечтата й, като я изненада с посещение в компания за дизайн на дрехи, където надникна в тайните на успешното му създаване.

Целта на започналата през 2008 г. инициатива „Посланик за един ден“ е да насърчи  интереса на млади момичета от цяла България към дипломацията, като им предостави възможност да разберат какво е да бъдеш посланик. Също така да ги насърчи да изразяват свободно своите възгледи по въпроси, които засягат всички нас.

Финалното събитие е планирано за 11 март, но заради противоепидемичните мерки, няма да се проведе бляскаво, на сцена, а онлайн. Инициативата ще завърши с представяне на всички посланички за един ден. То ще включва кратка визитка за всяка от тях и повече за преживяванията и емоциите им по време на участието във формата.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09