Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доростолският митрополит Яков навърши 50 години

Доростолският митрополит Яков
Снимка: Незабравка Кирова

Начело на Доростолската епархия той е вече четири месеца. Канонически той бе избран за митрополит от Светия синод на 25 октомври 2020 и няколко дни по-късно Силистра посрещна тържествено своя владика.

Доростолският митрополит Яков със светско име Росен Стоичков Дончев е роден на 07.03.1971 г. в гр. София. Пътят му е посочен от Бог още след завършване на средното му образование, когато учи в паралелния курс на Софийската духовна семинария “Св. Иван Рилски“ и продължава обучението си в Духовната академия.

Преминава различни послушания, през 2007 г постъпва в Баткунската света обител “Свети апостоли Петър и Павел” край село Паталеница, Пазарджишка духовна околия и същата година е въведен в монашески чин от духовния си баща митрополит Николай, получавайки името Яков. Става и игумен на манастира.

По-късно е ръкоположен е за йеродякон, а след това и за йеромонах. Бил е и епархийски съветник на Пловдивска Света Митрополия. Възведен е в архимандритско достойнство и е назначен за секретар на Пазарджишка духовна околия, а по-късно и за неин архиерейски наместник. През 2016-та година е определен от Св. Синод за "Константийски епископ". Хиротонисан е и назначен за ІІ-ри Викарий на Пловдивския митрополит, която длъжност изпълнява до избора му за Доростолски митрополит миналата година. Житейски път, изцяло посветен на Бога.

Доростолският митрополит Яков             Снимка: Незабравка Кирова

"От това място виждам, че не аз съм избрал Бог, а Бог е избрал мен. Казва се в евангелието още от утробата на майка - ти аз те избрах. Колко човека носят благодат, които са избраници - Бог да спусне над тях благодатта. И никой не си дава сметка какъв грях върши, аз не казвам, че съм безгрешен, напротив аз съм станал монах, защото съм много грешен и съм отишъл в манастир не да стана митрополит, а да се разкая за греховете си. И да се разкая за тези лоши неща, които съм свършил съзнателно, несъзнателно и да продължа по добрия път“, каза в предаването „Рано в неделя“ Доростолският митрополит Яков.

Официално е обявил, че няма да празнува рождения си ден в неделя.

"Българският патриарх не празнува нито рождения си ден, нито именния си ден. Хората в момента умират, аз мога ли да се веселя, нямам правото".

Доростолският митрополит Яков                 Снимка: Незабравка Кирова

Доростолският митрополит Яков мечтае хората да вървят в доброто и да правят добро:

"Колко леко би било на човека, ако си представим. Човек, ако излъже един, трябва да помни какво го е излъгал и като го види след два месеца, да помни какво го е излъгал и да продължи с лъжата си. Това не затормозява ли човека, той не е свободен". 

Доростолският митрополит Яков                 Снимка: Незабравка Кирова

Доростолският митрополит Яков казва, че не съди никого, няма моралното право да го прави, защото Христос е единствен съдник:

"Не обвинявам никой и не съдя никого, но не мога да се съглася с брака между еднополовите, да унищожим изконните ценности на дедите ни - бракът между мъж и жена - устоите на християнското семейство и евангелието".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00