Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирена Тодорова: Има огромен процент емоционален вот и малък дял на рационалния

Новите поколения по-скоро „прескачат“ момента с изборите, залагат на протеста, казва преподавателката в НБУ

Снимка: Ани Петрова

Отчуждаване на избирателя от изборния процес може да се случи заради множеството неизвестни – какво ще се случи след изборите, кой ще управлява, какви биха били следизборните конфигурации. Това каза пред БНР гл. ас. д-р Ирена Тодорова, преподавател в Нов български университет (НБУ).

Това, че имаме твърде много партии, които фрагментират традиционните мнозинства в парламента, усложнява допълнително и политическия избор, и последващите политически конфигурации“, коментира тя в предаването „Преди всички“.

Департамент „Политически науки“ в НБУ и преподаватели от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организират поредица от онлайн дискусии, посветени на предстоящите избори.

Емоционалният вот е много по-засилен, основно по линията протестен вот, вот на ненавист, на омраза на едните спрямо другите и това не е нова тенденция, отбеляза Ирена Тодорова.

„Това, което по-скоро нас ни тревожи, е огромният процент на емоционалния вот и изключително ниският процент на рационалния вот.“

„Онова, което липсва и тук вината не е на избирателя, на гражданите – политическите ценности, политическите разбирания. Виждаме, че се налага дългосрочен дебат за това как управлението е добро или лошо, корумпирано или некорумпирано, а политическите ценности са някаква притурка, която се използва обикновено по време на избори“, допълни тя. 

Ако политическите партии започнат да предлагат програми, основани на ценности, самите ценности ще притискат партиите да работят на определени писти, подчерта Тодорова. Така по думите й, дори да има емоционален вот, ще има „база на политическа социализация, от която гражданинът не мърда, той си има своите трайни предпочитания“.

Новите поколения по-скоро „прескачат“ момента с изборите, а протестът като начин на изразяване на политическа позиция отнема формата на изборите, изтъкна Ирена Тодорова. „Те казват – ако нещо се случи, ние ще излезем на площада и ще протестираме. Не е нужно непременно да избираме политически елит по време на избори.“

Рядко говорим за протестния вот, изразен през белите бюлетини, които вдигат избирателната активност, но не се калкулират, посочи още Ирена Тодорова. 

Повече от очевидно е, че от 90-те години досега имаме три основни вълни на рязък скок в избирателната активност – нещо, което в момента не предвиждаме да се случи, изтъкна преподавателят.

„Това са онези етапи в доскорошната ни българска история, в които се е появявал  бащицата, лидерът, месията, новото начало. Такива имаме с Иван Костов, Симеон Саккобуррготски и Бойко Борисов.“

Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00