„Това, че имаме твърде много партии, които фрагментират традиционните мнозинства в парламента, усложнява допълнително и политическия избор, и последващите политически конфигурации“, коментира тя в предаването „Преди всички“.
Департамент „Политически науки“ в НБУ и преподаватели от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организират поредица от онлайн дискусии, посветени на предстоящите избори.
Емоционалният вот е много по-засилен, основно по линията протестен вот, вот на ненавист, на омраза на едните спрямо другите и това не е нова тенденция, отбеляза Ирена Тодорова.
„Това, което по-скоро нас ни тревожи, е огромният процент на емоционалния вот и изключително ниският процент на рационалния вот.“
„Онова, което липсва и тук вината не е на избирателя, на гражданите – политическите ценности, политическите разбирания. Виждаме, че се налага дългосрочен дебат за това как управлението е добро или лошо, корумпирано или некорумпирано, а политическите ценности са някаква притурка, която се използва обикновено по време на избори“, допълни тя.
Ако политическите партии започнат да предлагат програми, основани на ценности, самите ценности ще притискат партиите да работят на определени писти, подчерта Тодорова. Така по думите й, дори да има емоционален вот, ще има „база на политическа социализация, от която гражданинът не мърда, той си има своите трайни предпочитания“.
Новите поколения по-скоро „прескачат“ момента с изборите, а протестът като начин на изразяване на политическа позиция отнема формата на изборите, изтъкна Ирена Тодорова. „Те казват – ако нещо се случи, ние ще излезем на площада и ще протестираме. Не е нужно непременно да избираме политически елит по време на избори.“
Рядко говорим за протестния вот, изразен през белите бюлетини, които вдигат избирателната активност, но не се калкулират, посочи още Ирена Тодорова.
Повече от очевидно е, че от 90-те години досега имаме три основни вълни на рязък скок в избирателната активност – нещо, което в момента не предвиждаме да се случи, изтъкна преподавателят.
„Това са онези етапи в доскорошната ни българска история, в които се е появявал бащицата, лидерът, месията, новото начало. Такива имаме с Иван Костов, Симеон Саккобуррготски и Бойко Борисов.“
Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл.
"Не ни е нужна тази зърнена война", заяви тази седмица украинският външен министър Дмитро Кулеба относно продължаващия спор с един от най-близките съюзници на страната му - западната ѝ съседка Полша. Този спор може и да е показателен за границите на солидарността на полските националисти не само в предизборно време. След отпадането на..
Европейският съюз трябва да се заеме спешно с укрепване на институциите и армията на Армения, за да не се повторят в южната част на страната събитията от Нагорни Карабах, препоръчва в интервю за БНР Густав Гресел от Европейския съвет за външна политика. Масовото бягство на жителите на Карабах в Армения от тази седмица е следствие и от факта, че..
"Когато за първи отидох в Париж, най-интересни ми бяха местата, които са описани от Виктор Югов "Клетниците" и на Богомил Райнов описанието на букинистите. Тогава ми станаха интересни онези неща, които са описани в големи литературни произведения или пък са свързани с известен автор", разказа за "Нощен Хоризонт" д-р Фани Цуракова. "Излет..
"Не случайно алергичните болести се водят психосоматични, тоест зависят и от състоянието и на физиката, и на писхиката на човека и затова се налага да лекуваме и двете страни на проблема, заяви за "Нощен Хоризонт" д-р Тихомир Мустаков, алерголог и педиатър, консултант. Алергологът беше част от 22 -ият форум на фондация "Медии, общество,..
Мантрата "Талони няма" за този вид прегледи не важи , коментира в предаването "Хоризонт до обед" общопрактикуващият лекар д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз. По думите му пациентите остават учудени от набора изследвания и консултации могат да получат дори когато се чувстват здрави. Изследванията..
Каква е варненската следа в космическата мисия "Озирис Рекс"? В нея участват доц. д-р Веселка Радева, ръководител на Морската астрономическа обсерватория с планетариум към Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" и доц. д-р Галин Борисов от Института по астрономия към БАН. Те са били част от научната програма, провеждали са астрометрични и..
Осветяването на Антон Хекимян като доверен човек на ГЕРБ изненада публиката и е добра новина, че подобно нещо се усеща като нередно . Това мнение изказа пред БНР Дарина Сарелска, преподавател в Американския университет и журналист с професионален опит на ръководни длъжности в bTV и NOVA. Тя уточни, че лично не е била изненадана от решението на..
Азербайджан провежда етническо прочистване спрямо арменския народ в Нагорни Карабах. Това заяви пред БНР Кеворк Крикорян от Общоарменския..
Миньори и енергетици блокираха пътища на няколко места в страната
Протестиращите енергетици са готови за среща с властта, на която да се предоговарят сроковете за затваряне на въглищни производства. Работещите в тази..