„Това, че имаме твърде много партии, които фрагментират традиционните мнозинства в парламента, усложнява допълнително и политическия избор, и последващите политически конфигурации“, коментира тя в предаването „Преди всички“.
Департамент „Политически науки“ в НБУ и преподаватели от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организират поредица от онлайн дискусии, посветени на предстоящите избори.
Емоционалният вот е много по-засилен, основно по линията протестен вот, вот на ненавист, на омраза на едните спрямо другите и това не е нова тенденция, отбеляза Ирена Тодорова.
„Това, което по-скоро нас ни тревожи, е огромният процент на емоционалния вот и изключително ниският процент на рационалния вот.“
„Онова, което липсва и тук вината не е на избирателя, на гражданите – политическите ценности, политическите разбирания. Виждаме, че се налага дългосрочен дебат за това как управлението е добро или лошо, корумпирано или некорумпирано, а политическите ценности са някаква притурка, която се използва обикновено по време на избори“, допълни тя.
Ако политическите партии започнат да предлагат програми, основани на ценности, самите ценности ще притискат партиите да работят на определени писти, подчерта Тодорова. Така по думите й, дори да има емоционален вот, ще има „база на политическа социализация, от която гражданинът не мърда, той си има своите трайни предпочитания“.
Новите поколения по-скоро „прескачат“ момента с изборите, а протестът като начин на изразяване на политическа позиция отнема формата на изборите, изтъкна Ирена Тодорова. „Те казват – ако нещо се случи, ние ще излезем на площада и ще протестираме. Не е нужно непременно да избираме политически елит по време на избори.“
Рядко говорим за протестния вот, изразен през белите бюлетини, които вдигат избирателната активност, но не се калкулират, посочи още Ирена Тодорова.
Повече от очевидно е, че от 90-те години досега имаме три основни вълни на рязък скок в избирателната активност – нещо, което в момента не предвиждаме да се случи, изтъкна преподавателят.
„Това са онези етапи в доскорошната ни българска история, в които се е появявал бащицата, лидерът, месията, новото начало. Такива имаме с Иван Костов, Симеон Саккобуррготски и Бойко Борисов.“
Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл.
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..