Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Баядерка” във формат 32/120

Балетна премиера на Опера Пловдив в постановка на Веса Тонова

Баядерка
Снимка: Пловдивска опера


Възобновената балетна трупа на Пловдивската опера амбициозно се представя с нова постановка на заменития гранд балет "Баядерка" по музика на Лудвиг Минкус и хореография на Мариус Петипа.

Примабалерината Веса Тонова, поднася своята хореографска и режисьорска концепция. За пореден път сме поставени пред духовния и художествен героизъм на българския балентен творец, който трябва да направи буквално „от нищо - нещо”. Веднъж, защото трупата е съвсем камерна - само 32 изпълнители, от които 18 жени, а обичайно прочутата сцена със сенките се танцува с 64 или поне 32 балерини, и втори път - тъй като тази преди всичко международна трупа е съставена от твърде млади и неопитни артисти, които са лишени от какъвто и да е било професионален сценичен опит. Не на последно място – и зарадиновоприетите пандемични правила, според които нито един спектакъл не бива да надхвърля продължителността от 120 минути. Точно затова постижението на Веса Тонова с балета на Пловдивска опера изглежда толкова значимо. Примата успява да хомогенизира облика на трупата и да й придаде професионален облик, да пригоди виртуозната хореография на Петипа, без да я лиши от драматургическата й сила и блясък и да създаде логичен сценичен разказ. Още повече, че за първи път се показва и картината на бракосъчетанието в храма между Гамзати и Солор, наказанието на разгневения Бог, бурята и знаменития апотеоз, където душите на баядерката Никия и на воина Солор най-сетне се съединават на небето, въпреки кармичните предначертания.

Красива, пестелива и функционална, сценографията е създадена от опитиния балетен художник Иван Токаджиев, а костюмите са дело на вече покойната талнатлива Цветанка Петкова-Стойнова, която се придържа към традиционното им решение с усет задвиженческа лекота и театрална характерност.

В ролята на баядерката Никия за първи път в голяма солистична партия се представя Аманда Роха (Бразилия), а като нейната съперница принцеса Гамзати - Мара Салваджо (Италия). В сложната пратия на Солор, за чиято любов се борят двете героини, разкъсван от вина и кастов дълг, се въплъщава премиер солистът на Софийска национална опера и балет Никола Хаджитанев.

Чуйте цялата рецензия в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28