Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Проданов: Не контролираме достатъчно онези, които ни представляват

Обикновено при депутат се „ходи“, когато избирателят има личен проблем, казва политологът

Снимка: Ани Петрова

Предизборната кампания е в твърде начален етап, за да съдим дали някои кандидати са започнали да водят своя преференциална кампания. Това е непрестижно, за да бъде публично, но се води по-тихичко. Това мнение изрази пред БНР гл. ас. Георги Проданов, преподавател по политология в Нов български университет.

Преференцията на настоящите избори ще бъде използвана по-скоро в обратния смисъл на това, за което беше въведена – хората да могат действително да преподреждат листите. Включването на кандидати, които в предишни избори са били срещу дадена партия или са били най-сериозният й опонент в даден регион, в листите на партия, с която нямат нищо общо, показва стремеж за преливане на техните гласове към тази партия именно с възможността за преференция, коментира Георги Проданов в предаването „Преди всички“.

„Това е начинът, с който спокойно човек, който разполага с 2-3 хиляди гласа, над които има контрол, или които може да си позволи купи, директно казано, да влезе в парламента“, ако партията премине бариерата, допълни той. 

Не използваме механизми, с които избирателите да се опитват да търсят контакт и сметка на избран депутат, смята Проданов.

Обикновено при депутат се „ходи“ тогава, когато избирателят има личен проблем. Приемните на депутатите са свързани с хора, които идват със социалните си проблеми, с битови проблеми, тук-там някоя екзотична политическа идея, но нищо повече от това. На мен ми липсва организираното отношение към контрола над този, който ни представлява.“

Георги Проданов отбеляза като друг дефицит загубата на интерес от страна на хората, гласували за партии, които не са успели да влязат в парламента.

„Тези партии би трябвало да се опитват да бъдат коректив и в следващия 4-годишен период, в който ще бъдат извън парламента, с идеята да променят това статукво. Напротив – обикновено тогава партиите се свиват и се затварят до ръководството си, тесен кръг около него, и вегетират известно време.“  

Доколкото по-малки партии са отломки от по-големите или пък лидерите им идват от тези по-големи партии, се мултиплицират манталитет и начин на работа, наследен от големите партии, посочи още политологът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23