Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Проданов: Не контролираме достатъчно онези, които ни представляват

Обикновено при депутат се „ходи“, когато избирателят има личен проблем, казва политологът

Снимка: Ани Петрова

Предизборната кампания е в твърде начален етап, за да съдим дали някои кандидати са започнали да водят своя преференциална кампания. Това е непрестижно, за да бъде публично, но се води по-тихичко. Това мнение изрази пред БНР гл. ас. Георги Проданов, преподавател по политология в Нов български университет.

Преференцията на настоящите избори ще бъде използвана по-скоро в обратния смисъл на това, за което беше въведена – хората да могат действително да преподреждат листите. Включването на кандидати, които в предишни избори са били срещу дадена партия или са били най-сериозният й опонент в даден регион, в листите на партия, с която нямат нищо общо, показва стремеж за преливане на техните гласове към тази партия именно с възможността за преференция, коментира Георги Проданов в предаването „Преди всички“.

„Това е начинът, с който спокойно човек, който разполага с 2-3 хиляди гласа, над които има контрол, или които може да си позволи купи, директно казано, да влезе в парламента“, ако партията премине бариерата, допълни той. 

Не използваме механизми, с които избирателите да се опитват да търсят контакт и сметка на избран депутат, смята Проданов.

Обикновено при депутат се „ходи“ тогава, когато избирателят има личен проблем. Приемните на депутатите са свързани с хора, които идват със социалните си проблеми, с битови проблеми, тук-там някоя екзотична политическа идея, но нищо повече от това. На мен ми липсва организираното отношение към контрола над този, който ни представлява.“

Георги Проданов отбеляза като друг дефицит загубата на интерес от страна на хората, гласували за партии, които не са успели да влязат в парламента.

„Тези партии би трябвало да се опитват да бъдат коректив и в следващия 4-годишен период, в който ще бъдат извън парламента, с идеята да променят това статукво. Напротив – обикновено тогава партиите се свиват и се затварят до ръководството си, тесен кръг около него, и вегетират известно време.“  

Доколкото по-малки партии са отломки от по-големите или пък лидерите им идват от тези по-големи партии, се мултиплицират манталитет и начин на работа, наследен от големите партии, посочи още политологът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10