Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Как преживяваме пандемията - проектът „Рефлектор“ събира лични истории

Видеата ще бъдат част от аудио-визуален пъзел, премиерата е планирана за лятото

Снимка: БТА

В началото 2020 г. светът бе разтърсен от вирусна пандемия, която се отрази безпрецедентно върху живота ни на много нива.

Пандемията ни раздели и отдалечи един от друг, както никога досега. Всеки от нас неминуемо преминава през различни, понякога доста крайни чувства и мисли, свързани със загуба на живот, работа и перспектива. 

Интерактивният проект „Рефлектор“ е аудио-визуален формат, който цели да събере възможно най-много лични видеа с отговори.

С тези видеа всеки може да влезе в ролята на главен герой, а неговата история - да бъде част от сценария.

Авторите на проекта искат да фокусират вниманието върху по-малко видимите ефекти от ситуацията, за които не се говори в новините - емоционалното състояние и личното пространство.

Димитър Бодуров  Снимка от личен архив

„Ако получим възможно най-различни мнения, ще можем да подредим един пъзел, да видим картината от разстояние“, обясни в предаването „Преди всички“
един от инициаторите на проекта – Димитър Бодуров.

Към желаещите да се включат в „Рефлектор“ са отправени 6 въпроса, свързани с пандемията. Видеата могат да бъдат записани с телефон или лаптоп, а изпращането става лесно. Първата фаза на проекта е до 15 март, но най-вероятно ще бъде удължена, уточни Бодуров.

В началото никой не вярваше, че такова нещо може да се случи. Малко по малко дойде объркване, страх от това, че изведнъж устоите на света, в който живеем, бяха разрушени. Може би малко депресия. Човек се научава да живее в тази ситуация, започва да вижда други страни, имаше и много позитивни страни“, гласи прочитът на самия Димитър Бодуров. „Пандемията ни даде и тази възможност – да си останем вкъщи, да помислим върху много неща.“

Бодуров живее в Амстердам. „За мен беше изключително интересно да видя как различните страни реагират, и хората реагират – по съвсем различен начин. Това, което ми хареса при холандците, е, че те много практически подходиха към ситуацията, без много емоции.“

Премиерата е планирана за 8 август във Варна и е част от програмата на Радар Фестивал. Всеки участник в проекта ще получи безплатен билет за концерта.

Братята Димитър и Нейко Бодурови са композитори и изпълнители на музиката по проекта. С тях на сцената ще бъдат и други музиканти, сред които камерен струнен оркестър.

Проектът е финансиран по програма “Творчески инициативи" 2020 на Национален фонд "Култура".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Жотев търси финансова подкрепа, за да учи в престижния Тринити колидж

Златен медалист по биология търси финансова подкрепа за обучение в Тринити колидж

Талантливи деца на България търсят пари, за да учат в престижни университети. Двукратният златен медалист от международни олимпиади по биология Петър Жотев може да учи в прочутия Тринити колидж на университета Кеймбридж, ако събере изискуемата сума за обучението - малко над 40 000 паунда годишно . Благодарение на академичните си успехи и след..

публикувано на 28.03.23 в 09:57

Имало едно време един дебел робот и един умен чатбот

ChatGPT реагира за секунди. Винаги прави уговорката, че е езиков модел, основан на изкуствен интелект, няма лични преживявания или вкусове, но може да представи по-обща идея как рецепта за крафт бира да бъде създадена. След това обяснява кои са основните съставки на бирата, коя с коя балансираме, коя дава горчивината, коя..

публикувано на 27.03.23 в 17:29

Ферма за трюфели посреща туристи край Балчик

Ферма за трюфели в района на Балчик посреща туристи и се опитва да ги въведе в тайнствения свят на трюфелите.  "Тя е обособено място в естествена среда, където всеки турист да може да преживее емоцията от лова на трюфелите, които са скрито в земята съкровище", казват хората, които посрещат гости във фермата.  Причината трюфелите да са скъп и луксозен..

публикувано на 22.03.23 в 09:57
Полицейското куче Роки от Берковица

Да бъдеш Роки, но не Балбоа

Помощно средство , което след време се бракува – такава е терминологията в полицията, когато става дума за кучета на служба . Не защото инструкторите и водачите им не ги уважават или не са привързани към тях – напротив. Повечето живеят с кучетата, често ги осиновяват и така четириногите полицаи остават в семействата..

публикувано на 20.03.23 в 22:20
“Самоубийството на Ангел Кънчев“

Според историци Левски вижда у Ангел Кънчев свой последовател

В деня, в който се навършиха 151 години от гибелта на революционера Ангел Кънчев, русенският историк и изследовател д-р Веселина Антонова представи пред ученици от училището, което носи името на възрожденеца, нови и малко известни факти от живота му. В Русе името на Ангел Кънчев носят улица, читалище, основно училище, професионална гимназия и..

публикувано на 19.03.23 в 08:25

Проучването на историческия царски храм във Велико Търново бе описано в книга

Археолозите професор Николай Овчаров и професор Хитко Вачев описаха в книга резултатите от епохалното проучване, което направиха преди десетина години около историческия царски храм „Светите равноапостоли Петър и Павел“ във Велико Търново и разкриването на църквата „Св. Иван Рилски“, където до края на 15-и век са били съхранявани мощите на закрилника на..

публикувано на 19.03.23 в 07:00
Михаил Груев

Държавна агенция "Архиви" с нова изложба

До 26 март в Държавна агенция "Архиви" може да бъде разгледана изложбата "Осъждане и спасение. Съдбата на българските евреи 1940-1944 година".  Чрез снимки и документи експозицията показва реакцията на гражданското общество и на целия български народ, които протестират срещу антиеврейската политика на правителството.  Посетителит могат да видят и..

обновено на 19.03.23 в 06:51