Пандемията ни раздели и отдалечи един от друг, както никога досега. Всеки от нас неминуемо преминава през различни, понякога доста крайни чувства и мисли, свързани със загуба на живот, работа и перспектива.
Интерактивният проект „Рефлектор“ е аудио-визуален формат, който цели да събере възможно най-много лични видеа с отговори.
С тези видеа всеки може да влезе в ролята на главен герой, а неговата история - да бъде част от сценария.
Авторите на проекта искат да фокусират вниманието върху по-малко видимите ефекти от ситуацията, за които не се говори в новините - емоционалното състояние и личното пространство.
„Ако получим възможно най-различни мнения, ще можем да подредим един пъзел, да видим картината от разстояние“, обясни в предаването „Преди всички“
един от инициаторите на проекта – Димитър Бодуров.
Към желаещите да се включат в „Рефлектор“ са отправени 6 въпроса, свързани с пандемията. Видеата могат да бъдат записани с телефон или лаптоп, а изпращането става лесно. Първата фаза на проекта е до 15 март, но най-вероятно ще бъде удължена, уточни Бодуров.
„В началото никой не вярваше, че такова нещо може да се случи. Малко по малко дойде объркване, страх от това, че изведнъж устоите на света, в който живеем, бяха разрушени. Може би малко депресия. Човек се научава да живее в тази ситуация, започва да вижда други страни, имаше и много позитивни страни“, гласи прочитът на самия Димитър Бодуров. „Пандемията ни даде и тази възможност – да си останем вкъщи, да помислим върху много неща.“
Бодуров живее в Амстердам. „За мен беше изключително интересно да видя как различните страни реагират, и хората реагират – по съвсем различен начин. Това, което ми хареса при холандците, е, че те много практически подходиха към ситуацията, без много емоции.“
Премиерата е планирана за 8 август във Варна и е част от програмата на Радар Фестивал. Всеки участник в проекта ще получи безплатен билет за концерта.
Братята Димитър и Нейко Бодурови са композитори и изпълнители на музиката по проекта. С тях на сцената ще бъдат и други музиканти, сред които камерен струнен оркестър.
Проектът е финансиран по програма “Творчески инициативи" 2020 на Национален фонд "Култура".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Талантливи деца на България търсят пари, за да учат в престижни университети. Двукратният златен медалист от международни олимпиади по биология Петър Жотев може да учи в прочутия Тринити колидж на университета Кеймбридж, ако събере изискуемата сума за обучението - малко над 40 000 паунда годишно . Благодарение на академичните си успехи и след..
ChatGPT реагира за секунди. Винаги прави уговорката, че е езиков модел, основан на изкуствен интелект, няма лични преживявания или вкусове, но може да представи по-обща идея как рецепта за крафт бира да бъде създадена. След това обяснява кои са основните съставки на бирата, коя с коя балансираме, коя дава горчивината, коя..
Ферма за трюфели в района на Балчик посреща туристи и се опитва да ги въведе в тайнствения свят на трюфелите. "Тя е обособено място в естествена среда, където всеки турист да може да преживее емоцията от лова на трюфелите, които са скрито в земята съкровище", казват хората, които посрещат гости във фермата. Причината трюфелите да са скъп и луксозен..
Помощно средство , което след време се бракува – такава е терминологията в полицията, когато става дума за кучета на служба . Не защото инструкторите и водачите им не ги уважават или не са привързани към тях – напротив. Повечето живеят с кучетата, често ги осиновяват и така четириногите полицаи остават в семействата..
В деня, в който се навършиха 151 години от гибелта на революционера Ангел Кънчев, русенският историк и изследовател д-р Веселина Антонова представи пред ученици от училището, което носи името на възрожденеца, нови и малко известни факти от живота му. В Русе името на Ангел Кънчев носят улица, читалище, основно училище, професионална гимназия и..
Археолозите професор Николай Овчаров и професор Хитко Вачев описаха в книга резултатите от епохалното проучване, което направиха преди десетина години около историческия царски храм „Светите равноапостоли Петър и Павел“ във Велико Търново и разкриването на църквата „Св. Иван Рилски“, където до края на 15-и век са били съхранявани мощите на закрилника на..
До 26 март в Държавна агенция "Архиви" може да бъде разгледана изложбата "Осъждане и спасение. Съдбата на българските евреи 1940-1944 година". Чрез снимки и документи експозицията показва реакцията на гражданското общество и на целия български народ, които протестират срещу антиеврейската политика на правителството. Посетителит могат да видят и..
"Президентът Румен Радев узурпира власт със своите изказвания по отношение на инициативата на Европейската агенция за отбрана да се предоставят..
Към момента перспективите не са много розови , заяви пред БНР социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Според него хората се влияят от..
"Това, което изглежда от днес най-вероятно, е, че политическата криза няма да бъде решена на тези избори". С тази констатация започна анализа си пред..