Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотоизложба „Животът на бездомните животни“ насърчава осиновяването

Снимка: Фейсбук на „Четири лапи“

С фотоизложба, открита в центъра на столицата на 12 март 2021 г., неправителствената организация „Четири лапи“ поставя в центъра на общественото внимание чувствителната тема за безстопанствените животни и адекватната грижа за тях.
Експозицията със заглавие „Животът на бездомните животни“, показва внушителни кадри, които насърчават към осиновяването и отглеждането на домашните любимци с уважение и разбиране.

Фотографският проект представя пред аудиторията неповторимата емоция от съжителството с осиновен домашен любимец. Историята на изоставеното кученце Бърни започва в района на Френската езикова гимназия, където е открит от настоящите си стопани.

Освен надежда за по-добър живот, изложбата показва и кадри от жестоката действителност - на скитащи из големия град улични котки и кучета. Припомня и бедствия като аварията в Хитрино през 2016 година, за да покаже, че в кризисни ситуации бездомните животни също са сред засегнатите.

Целта на „Четири лапи“ е да предизвика обществен дебат по тези болезнени проблеми, свързани с отношението на хората към животните - посочва Деница Славова от екипа на международната организация:

"Четири лапи е силният, глобален, независим глас на животните. Нашата визия и всички наши активности са за един по-добър свят, в който животните не са подложени на страдания, а се отглеждат с уважение и разбиране. С тези фотографии искаме да провокираме повече толерантност, повече грижа и внимание към всички животни независимо дали са бездомни или домашни любимци 

Изложбата е част от кампанията „Осинови ме“, която подчертава значението на осиновяването, вместо закупуването на животно. В световен план благородната инициатива набира все по-голяма популярност.

Крачка в правилната посока към едно по-загрижено общество прави Луиза Лазарова. През януари младата жена се сдобива с домашен любимец.

"От години следя в социалните мрежи различните страници за бездомни животни, а също така и приюти от цялата страна и тяхната дейност. В началото на 2021 година, във Фейсбук, все по-често започна да ми излиза снимката на едно кученце от Варненския приют - черничко, с бежови елементи по лицето, много сладко и мило същество. По някакъв начин в главата ми се загнезди мисълта за него и не можех да спра да мисля за това прекрасно създание. Свързах се с хората от приюта и след редица интервюта и дълго пътуване за малката животинка, той най-накрая беше в ръцете ми, гушках го и го заведох у дома“1 казва тя.

Луиза откроява причините за този благороден и щедър жест - осиновяването на приятел  животно от приют:

"Колкото и голям фен да съм на кучета от породи хъски, лабрадор ретрийвър, мисля че кучетата, които са порода "любов" носят също толкова голяма щастие. Има толкова много млади, нещастни душички, които чакат своите хора да бъдат осиновени и не смятам, че купуването на животно е по-пълноценно от това да осиновим такова".

Фотоизложбата „Животът на бездомните животни“ ще остане в зона Ларго под площад "Независимост" до края на месец април, посочва Деница Славова. Сред предстоящите инициативи на Четири лапи е проектът "Зов за зоопарковете", свързан с подобряване на условията на живот на обитателите на зоологическите градини.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Стойко Гъгъмов рисува портрети на известни личности на морските скали

Родом е от Асеновград, но живее в Пловдив. През лятото отсяда в Приморско.  Можете да го срещнете и в Китен или в Созопол, където е изрисувал скалите край морето с портрети на известни артисти и личности. Той е художникът Стойко Гъгъмов, който често рискува фасади на училища и общини без да взима пари за труда си. Знаят го и на остров Тенерифе, където..

публикувано на 04.08.24 в 08:24

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13