Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медийното отразяване се очертава като най-сериозното перо в партийните разходи за изборната кампания

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над 2 милиона лева са похарчили партиите за медийни изяви в първите десет дни от предизборната кампания. Институтът за развитие на публичната среда традиционно проследява хода на предизборната кампания в медиите и дали доставчиците на медийни услуги публикуват договорите си с политическите субекти, което е тяхно задължение по силата на Изборния кодекс.

В настоящата кампания те проследяват официалните страници на 40 национални и регионални медии, сред които 10 телевизии, 3 радиостанции, 13 вестника и 14 информационни сайтове и агенции, поясни в предаването „Преди всички“ Лили Никифорова от Института за развитие на публичната среда. Очакванията са медийното отразяване да съставлява най-сериозното перо в разходите на политическите субекти по време на кампанията

Към момента подписаните договори са на стойност 2 194 000 без ДДС, което спрямо предходни кампании бележи почти двоен ръст, уточни Лили Никифорова. За сравнение - 1 160 000 лева са похарчили участниците в изборите през 2017 година за същия период, допълни тя. „В момента наблюдаваме един доста сериозен ръст на тази сума.“

Партийните телевизии също са включени в мониторинга. За момента те не привличат голяма част от средствата, коментира Никифорова „Доколкото такива са привлечени, се оказва, че партиите сами инвестират в собствените си телевизии.“ Такъв е примерът със „7/8“ и „Има такъв народ“.

Никифорова изтъкна, че наблюдението ще включва и проследяване на Фейсбук страници на политическите сили.

„Появи се много интересна тенденция – освен отразяването на участници заради заеманите от тях публични длъжности, се появи и случай, в който някои кандидати получават отразяване, безплатно, като водещи, автори или анализатори в различни медии. Вече стана известен случаят с Любен Дилов-син. Нашият мониторинг на печатните медии ни показа друг такъв случай от страниците на вестник „Труд“, където кандидатът на ВМРО Кузман Илиев води собствена рубрика и така на практика получава отразяване, дори на челните страници на изданието.“

„За подобни нарушения основна отговорност има ЦИК, която може да бъде сезирана или да се самосезира. Тя е тази, която трябва да вземе решение дали да наложи наказание на дадената медия за това, че не отбелязва конкретни публикации или репортажи като платени“, уточни Лили Никифорова.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29