„Нямаше как да се случи този проект и този филм, ако Петя Дубарова не е била важна част от моя живот, моето изграждане и моето тийнейджърство“, казва сценаристката Нели Димитрова в предаването „Хоризонт до обед“.
Оказва се, че едно най-любимите стихотворения на Димитрова е писано на нейния рожден ден в Тетевен, а тя самата е от Тетевен. „Тя е била там някъде и е писала точно това стихотворение. Припознах я още повече – освен поезията, освен цялото творчество, нещата, за които тя говори, разказва.“
Идеята тлее доста години, признава Нели Димитрова, която вече като професионален сценарист посяга към сюжета и кани за съсценарист Валя Ангелова. „Тя също се оказа даже по-голям фен на Петя Дубарова от мен самата.“
„Не искахме да правим просто биографична история. Искахме да намерим сюжет, в който присъствието на Петя Дубарова е изключително важно, осезаемо, уникално за действието. Да не е просто биографията на Петя, която повечето й фенове познават до болка, а младите и любопитни хора могат лесно да стигнат до нея. Искахме да потърсим различни варианти, различни хипотези“, разказва Нели Димитрова.
Темата за самоубийството на поетесата е ключова. Историята засяга въпроса за това дали ако беше останала жива Петя Дубарова щеше да промени някои от своите принципи, отбеляза сценаристката.
„Петя Монова, съвременното момиче, идеализира допълнително нейния образ, бидейки съвременен фен, опитвайки се също да пише поезия. Този въпрос – какво става с нашите идеали във времето, дали те се променят, когато пораснем, когато животът ни поочука оттук-оттам – това е много ключов и важен въпрос. Защото е много лесно да си бунтар на 17-18 години, но да бъдеш бунтар на 40 или на 50 – как се случват нещата? Дали успяваме да запазим онези красиви мечти за живота, за света – да го променяме, да променяме себе си, да вдъхновяваме, или апатията ни превзема.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..