Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Петя на моята Петя“ - повече от биография на Петя Дубарова

Снимка: Фейсбук страница на филма

Филмът „Петя на моята Петя“ ще закрие София филм фест в Зала 1 на НДК утре. Това е фестивална премиера на лентата.

Нямаше как да се случи този проект и този филм, ако Петя Дубарова не е била важна част от моя живот, моето изграждане и моето тийнейджърство“, казва сценаристката Нели Димитрова в предаването „Хоризонт до обед“.

Оказва се, че едно най-любимите стихотворения на Димитрова е писано на нейния рожден ден в Тетевен, а тя самата е от Тетевен. „Тя е била там някъде и е писала точно това стихотворение. Припознах я още повече – освен поезията, освен цялото творчество, нещата, за които тя говори, разказва.“

Идеята тлее доста години, признава Нели Димитрова, която вече като професионален сценарист посяга към сюжета и кани за съсценарист Валя Ангелова. „Тя също се оказа даже по-голям фен на Петя Дубарова от мен самата.“

„Не искахме да правим просто биографична история. Искахме да намерим сюжет, в който присъствието на Петя Дубарова е изключително важно, осезаемо, уникално за действието. Да не е просто биографията на Петя, която повечето й фенове познават до болка, а младите и любопитни хора могат лесно да стигнат до нея. Искахме да потърсим различни варианти, различни хипотези“, разказва Нели Димитрова.

Темата за самоубийството на поетесата е ключова. Историята засяга въпроса за това дали ако беше останала жива Петя Дубарова щеше да промени някои от своите принципи, отбеляза сценаристката.

„Петя Монова, съвременното момиче, идеализира допълнително нейния образ, бидейки съвременен фен, опитвайки се също да пише поезия. Този въпрос – какво става с нашите идеали във времето, дали те се променят, когато пораснем, когато животът ни поочука оттук-оттам – това е много ключов и важен въпрос. Защото е много лесно да си бунтар на 17-18 години, но да бъдеш бунтар на 40 или на 50 – как се случват нещата? Дали успяваме да запазим онези красиви мечти за живота, за света – да го променяме, да променяме себе си, да вдъхновяваме, или апатията ни превзема.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
първокласничката Никол Цанкова

Никол Цанкова е най-четящото дете в Русе

Всяка година екипът на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе отличава най-активните читатели и поздравява приятелите и доброволците си. За девета поредна година в най-голямата библиотека в областта вадят картоните и броят кой колко книги е взел и върнал през отминалата година. Разбира се, че не броят така, както преди години,..

публикувано на 12.01.25 в 07:24

Яфо е едно от най-романтичните места на Тел Авив

Яфо е едно от най-романтичните места на Тел Авив (и цял Израел). При това, не само защото това е била морската врата, през която векове наред пристигащите с кораби поклонници от цял свят са стъпвали на Светите земи и са започвали пеша похода си до Йерусалим и сакралните места за трите религии, но и заради артистичният дух, който цари в каменните..

публикувано на 12.01.25 в 05:37

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34