Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Петя на моята Петя“ - повече от биография на Петя Дубарова

Снимка: Фейсбук страница на филма

Филмът „Петя на моята Петя“ ще закрие София филм фест в Зала 1 на НДК утре. Това е фестивална премиера на лентата.

Нямаше как да се случи този проект и този филм, ако Петя Дубарова не е била важна част от моя живот, моето изграждане и моето тийнейджърство“, казва сценаристката Нели Димитрова в предаването „Хоризонт до обед“.

Оказва се, че едно най-любимите стихотворения на Димитрова е писано на нейния рожден ден в Тетевен, а тя самата е от Тетевен. „Тя е била там някъде и е писала точно това стихотворение. Припознах я още повече – освен поезията, освен цялото творчество, нещата, за които тя говори, разказва.“

Идеята тлее доста години, признава Нели Димитрова, която вече като професионален сценарист посяга към сюжета и кани за съсценарист Валя Ангелова. „Тя също се оказа даже по-голям фен на Петя Дубарова от мен самата.“

„Не искахме да правим просто биографична история. Искахме да намерим сюжет, в който присъствието на Петя Дубарова е изключително важно, осезаемо, уникално за действието. Да не е просто биографията на Петя, която повечето й фенове познават до болка, а младите и любопитни хора могат лесно да стигнат до нея. Искахме да потърсим различни варианти, различни хипотези“, разказва Нели Димитрова.

Темата за самоубийството на поетесата е ключова. Историята засяга въпроса за това дали ако беше останала жива Петя Дубарова щеше да промени някои от своите принципи, отбеляза сценаристката.

„Петя Монова, съвременното момиче, идеализира допълнително нейния образ, бидейки съвременен фен, опитвайки се също да пише поезия. Този въпрос – какво става с нашите идеали във времето, дали те се променят, когато пораснем, когато животът ни поочука оттук-оттам – това е много ключов и важен въпрос. Защото е много лесно да си бунтар на 17-18 години, но да бъдеш бунтар на 40 или на 50 – как се случват нещата? Дали успяваме да запазим онези красиви мечти за живота, за света – да го променяме, да променяме себе си, да вдъхновяваме, или апатията ни превзема.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09