„Нямаше как да се случи този проект и този филм, ако Петя Дубарова не е била важна част от моя живот, моето изграждане и моето тийнейджърство“, казва сценаристката Нели Димитрова в предаването „Хоризонт до обед“.
Оказва се, че едно най-любимите стихотворения на Димитрова е писано на нейния рожден ден в Тетевен, а тя самата е от Тетевен. „Тя е била там някъде и е писала точно това стихотворение. Припознах я още повече – освен поезията, освен цялото творчество, нещата, за които тя говори, разказва.“
Идеята тлее доста години, признава Нели Димитрова, която вече като професионален сценарист посяга към сюжета и кани за съсценарист Валя Ангелова. „Тя също се оказа даже по-голям фен на Петя Дубарова от мен самата.“
„Не искахме да правим просто биографична история. Искахме да намерим сюжет, в който присъствието на Петя Дубарова е изключително важно, осезаемо, уникално за действието. Да не е просто биографията на Петя, която повечето й фенове познават до болка, а младите и любопитни хора могат лесно да стигнат до нея. Искахме да потърсим различни варианти, различни хипотези“, разказва Нели Димитрова.
Темата за самоубийството на поетесата е ключова. Историята засяга въпроса за това дали ако беше останала жива Петя Дубарова щеше да промени някои от своите принципи, отбеляза сценаристката.
„Петя Монова, съвременното момиче, идеализира допълнително нейния образ, бидейки съвременен фен, опитвайки се също да пише поезия. Този въпрос – какво става с нашите идеали във времето, дали те се променят, когато пораснем, когато животът ни поочука оттук-оттам – това е много ключов и важен въпрос. Защото е много лесно да си бунтар на 17-18 години, но да бъдеш бунтар на 40 или на 50 – как се случват нещата? Дали успяваме да запазим онези красиви мечти за живота, за света – да го променяме, да променяме себе си, да вдъхновяваме, или апатията ни превзема.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..