Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Петя на моята Петя“ - повече от биография на Петя Дубарова

Снимка: Фейсбук страница на филма

Филмът „Петя на моята Петя“ ще закрие София филм фест в Зала 1 на НДК утре. Това е фестивална премиера на лентата.

Нямаше как да се случи този проект и този филм, ако Петя Дубарова не е била важна част от моя живот, моето изграждане и моето тийнейджърство“, казва сценаристката Нели Димитрова в предаването „Хоризонт до обед“.

Оказва се, че едно най-любимите стихотворения на Димитрова е писано на нейния рожден ден в Тетевен, а тя самата е от Тетевен. „Тя е била там някъде и е писала точно това стихотворение. Припознах я още повече – освен поезията, освен цялото творчество, нещата, за които тя говори, разказва.“

Идеята тлее доста години, признава Нели Димитрова, която вече като професионален сценарист посяга към сюжета и кани за съсценарист Валя Ангелова. „Тя също се оказа даже по-голям фен на Петя Дубарова от мен самата.“

„Не искахме да правим просто биографична история. Искахме да намерим сюжет, в който присъствието на Петя Дубарова е изключително важно, осезаемо, уникално за действието. Да не е просто биографията на Петя, която повечето й фенове познават до болка, а младите и любопитни хора могат лесно да стигнат до нея. Искахме да потърсим различни варианти, различни хипотези“, разказва Нели Димитрова.

Темата за самоубийството на поетесата е ключова. Историята засяга въпроса за това дали ако беше останала жива Петя Дубарова щеше да промени някои от своите принципи, отбеляза сценаристката.

„Петя Монова, съвременното момиче, идеализира допълнително нейния образ, бидейки съвременен фен, опитвайки се също да пише поезия. Този въпрос – какво става с нашите идеали във времето, дали те се променят, когато пораснем, когато животът ни поочука оттук-оттам – това е много ключов и важен въпрос. Защото е много лесно да си бунтар на 17-18 години, но да бъдеш бунтар на 40 или на 50 – как се случват нещата? Дали успяваме да запазим онези красиви мечти за живота, за света – да го променяме, да променяме себе си, да вдъхновяваме, или апатията ни превзема.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04