Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов локдаун, подновена ваксинация и шпионска афера – акценти от седмицата у нас

В условията на пандемия бяха раздадени наградите на "София филм фест".
Снимка: БТА

От утре държавата ще бъде поне за десет дни в нов локдаун - заведения, фитнеси, танцови школи отново ще затворят врати само 20 дни, след като паднаха ограничителните мерки. Причината е, че здравната система се задъхва заради новия ръст на болни от Covid-19, а към тревожните данни трябва да добавим факта, че все повече деца и млади хора се заразяват с коронавирус. Педиатри предупредиха, че вирусът вече се отразява на здравето дори на новородените.

Единственото оръжие срещу пандемията остават ваксините, а през седмицата Европейската лекарствена агенция потвърди, че ваксината на "АстраЗенека" - най-масовата у нас, е безопасна и "с повече положителен ефект, отколкото отрицателен". Ето защо ваксинацията бе рестартирана, а личните лекари извиха опашки, за да получат по три флакона от препарата. Мнозина коментираха, че това е много по-малко количество, отколкото са записаните пациенти и обвиниха здравните власти, че не създават добра организация на протеста.

Междувременно във Виена лидерите на няколко европейски държави, сред които и България, се договориха да настояват за коригиращ механизъм за доставката на ваксини. Австрийският канцлер Себастиан Курц, който бе домакин на срещата, отбеляза, че не е честно България да получава една трета от полагащите ѝ се дози за имунизация срещу Covid-19.

Анонсът за ново цялостно затваряне на държавата провокира протести и заплаха за още такива. Първи недоволството си демонстрираха родители, според които онлайн обучението е неефективно. От утре затворени отново ще бъдат детските градини и ясли, а учениците се връщат по домовете си за дистанционни уроци. Други родители пък са убедени, че възстановяването на онлайн учебните часове е закъсняло, тъй като заразените и тежко болните от Ковид-19 са твърде много и присъствената форма е опасна за децата и техните близки.

Ресторантьори, собственици на фитнес зали и танцови школи заявиха готовност за протест, тъй като новият локдаун ще се отрази тежко върху бизнеса им и мнозина никога няма да подновят работата си. Държавата от своя страна обяви продължаване на антикризисните мерки, макар и компаниите да сигнализират, че парите още не са постъпили по сметките им.

В тази усложнена здравна и икономическа обстановка продължава подготовката на парламентарните избори, които ще се проведат на 4 април. От Централната избирателна комисия представиха машинното гласуване, дадоха указание как карантинираните гласоподаватели могат да упражнят правото си на вот, а от Министерството на външните работи продължават подготовката на изборния процес в чужбина.

Междувременно военната прокуратура разкри шестима души, извършвали шпионаж в полза на Русия. Остра реакция дойде от Москва, а подкрепа - от Вашингтон и Лондон.

Главният прокурор Иван Гешев, който вече не се появява ежедневно в медийното пространство, коментира и акцията, при която в печатница на територията на висше учебно заведения бе разкрита схема за изработването на фалшиви долари и евро. Защитата на двамата обвиняеми твърди, че това е реквизит, но прокуратурата е убедена, че става дума за мащабна престъпна дейност.

Извън злободневието - в условията на пандемия бяха раздадени наградите на "София филм фест". Актрисата Мария Бакалова бе номинирана за "Оскар", а студеното и опасно време все пак ни накара да се усмихнем при настъпването на астрономическата пролет.

Тъгата обаче не ни бе спестена тази седмица. Великолепният рок музикант Константин Марков изгуби битката с Covid-19. Почивай в мир, Косьо и благодаря, че ни дари с таланта си!

Целия седмичен обзор на събитията в България може да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кралица Максима, крал Фелипе VI, крал Вилем-Александър и кралица Летисия вдигат тост в кралския дворец в Амстердам, 17 април 2024 г.

В Нидерландия: Здравословен проблем привлече медийно внимание към испанската кралица

Кралицата на Испания Летисия остана седнала по време на ръкуването при представянето на гостите, участващи в галавечерята, организирана по повод първото държавно посещение в Нидерландия на кралското семейство. Медиите в Испания коментират, че това се случва за първи път и причината е здравословен проблем на испанската кралица. Кадрите, на..

публикувано на 18.04.24 в 14:53

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52