Седемгодишният Мирослав Лазаров и десетгодишната Лилия Янкова от Плевен са златни медалисти на Световния конкурс за детска рисунка на тема „Здраве по време на пандемията от корона вирус“, провел се в Иран. Конкурсът се организира от педиатри от цял свят и има благородна кауза. Общо 4 са наградените деца.
Конкурсът се организира от световно сдружение на педиатрите, обединени в „Група за здраве и изкуство“:
"Всяка година по тази причина връчването на наградите и церемонията става в различна страна по света. Миналият сезон беше домакин Иран, тази година започваме да рисуваме церемонията в Турция. Конкурсът е част от огромен фестивал на педиатрите, той е научен форум, световен и дори нашето посолство каза, че присъствайки на връчването на нашите награди са говорили да се отвори пространство за участие на българските педиатри в този световен форум. Един детски конкурс понякога отваря вратите и за професионалисти в други области", каза Майя Ананиева, арт-педагог на талантливите победители, ръководител на школа „Колорит“.
Поради пандемията пътуването до Иран не се осъществи. На тържествената церемония са излъчени видеоклиповете на двете плевенски деца с обръщение и послание към организаторите и децата от цял свят, развявайки българския трибагреник, облечени в национални носии.
Мечтата на Лилия е да стане художник и пожела на децата от цял свят да са спокойни, здрави и усмихнати:
"Почувствах се прекрасно, нарисувах коронавирус, как децата играят навън".
Мирослав учи и живее в Костенец, изпитал е радост, когато научил за наградата:
"Да са здрави и да са щастливи".
От понеделник, 22 март 2021 година, арт школа „Колорит“ преминава на онлайн обучение.
"Въпреки обстоятелствата духът не може да бъде ограничен. Онлайн пространството даде невероятни възможности, може би 90% от конкурсите по света, не само за децата, но и за професионалните художници вече се провеждат онлайн и това е един голям стимул, защото всичко много динамично се случва, човек осъзнава, че живее в друго технологично време и може би пандемията ни откри тези възможности, които ние бяхме затворили. За мен, когато една врата е затворена, по-широко се отваря друга врата, която ти дава нови възможности, по-широк спектър за изява. Когато разполагаш с повече време и си затворен, ти мислиш и за експерименти, излизаш тотално извън коловоза, в който си свикнал да се развиваш", допълни Майя Ананиева.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите на волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..
65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни . Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..
Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..
Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин. Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал 45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..
Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" . Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..
В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога . Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..
В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..