Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 1200 безплатни маршрута в Израел предлага организацията за защита на природата и парковете

Пристанището на Яфо
Снимка: pixabay.com

Над 1200 безплатни маршрута из цял Израел предлага организацията за защита на природата и парковете. Това е някакъв вид компенсация за дългите месеци, когато израелците бяха затворени по къщите си и можеха да се отдалечават само в радиус на 1 км от тях. Не по-малко предизвикателство е, че все още международното летище е затворено и те не могат да пътешестват по света. Израел е една от държавите, които преодоляват последствията от пандемията и голяма част от населението вече е получило поне по една от дозите ваксина, а мнозина дори имат „зелен паспорт“.
Обикновено туристическите фирми предлагат максимум 50-60 различни маршрута из Израел. Затова при сегашния богат избор търсихме най-екзотичните, най-неочакваните като място на пътуване - например по белите каньони на пустинята, където след всеки дъжд се образуват бурни потоци, на които може да се упражнява рафтинг или в малко известни исторически места. Не сме знаели, че край известния курорт и град Херцелия има почти запазена крайморска крепост на кръстоносците, принадлежала на ордена на Хоспиталиерите, или че на брега на галилейското езеро могат да бъдат открити останките на тайнствения град Уша, на бягащите от римския геноцид в Ерусалим. Повечето от гидовете с радост участваха в този маратон на екскурзии.

Яков Незири, който води групи на юг, почти до границата с Газа, каза:

"Времето на пандемията бе сериозно изпитание за нас. Когато останах без работа, се включих като доброволец в армейската служба за помощ на възрастни хора, които не можеха да излизат от домовете си заради вируса. Но слава Богу вече почнахме екскурзиите".

Яков Незири изтъкна, че Управлението за опазване на природата и парковете помага на екскурзоводите.

"На ден водим по няколко кратки тура от час и половина до 3 часа. На открито сме и опасността да се заразят хората е малка. Те са зажаднели за чист въздух след локдауна. От нас се иска не само да ги запознаем с нещо ново, но и да им помогнем да преодолеят последиците от затварянето в домовете. На изпадналите в депресия - да върнем усмивката. На обездвижените, да помогнем да свикнат с натоварванията".

Пещерата Малхам в Израел                        Снимка: ЕПА/БГНЕС

За Ори Ауви времето на принудителното откъсване от професията бе изпитание не само защото парите не са достигали, за да издържа семейството си, а и защото го лишава от досега с хората, жадуващи да открият нещо интересно:

"Повечето сме екскурзоводи на свободна практика. Водихме битка, за да получим помощ от държавата за месеците, когато не по наша вина нямаше екскурзии. Успяхме. Радвам се, че започваме да излизаме сред природата и сред важни исторически забележителности. По време на локдауните бях куриер на хранителни продукти на клиентите ми, затворени в домовете. Сега искам да помогна хората отново да започнат да пътешестват, обръщам внимание от какво точно имат нужда. Някои от усмивка, други от кураж".

Завръщането на туристите чакат жителите на курортните селища, чийто бизнес зависи от гостите. Кметът на град Зихрон Яков, Зив Деше лично дойде да посрещне първите посетители след локдауните.

"Радостни сме, че туристите се завръщат в нашия град, който е една перла. Тук има всичко - ресторанти, барове, хотели, стаи под наем. Има исторически обекти, невероятна природа, интересни галерии, фестивали за класическа музика, прочутите винарни на Барон Ротшилд. Бутик - хотели за най-претенциозните. Имаме дори хотел само за певци".

Екскурзоводът Янив Рон, водач на групи за пътешествия с джипове:

"Обикновено организираме екскурзии с джипове в чужбина. Имаме маршрути в 25 държави, включително и в България. Но от една година удряме на камък. Докато организираме екскурзията и затварят или израелското летище, или държавите, за които се готвим да летим. За първа година правим екскурзии в Израел. Организацията е като за чужбина. Предполагаме, че нашите туристи са били нееднократно в дадена страна и искат да видят нещо неочаквано и интересно. Вярваме, че колкото и човек да е пътешествал, винаги има нещо, което не знае, дори не допуска, че съществува. Имаме принцип - осигуряваме не само интересни маршрути, но и срещи с необикновени хора, и гарантирано добро настроение. За това са необходими екскурзоводи. През март пътувахме в южната част на страната, а след празниците - в северната част, където не е толкова горещо и има повече вода".

Янив Рон подчерта, че организира и едноседмични пътешествия из България.

"Те са истинско преживяване, защото всички обичат България - природата, хората и храната. Там упражняваме екстремни спортове като парапланеризъм, свободни ски спускания, както и преминаване по непроходими места с джипове".

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09