Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 1200 безплатни маршрута в Израел предлага организацията за защита на природата и парковете

Пристанището на Яфо
Снимка: pixabay.com

Над 1200 безплатни маршрута из цял Израел предлага организацията за защита на природата и парковете. Това е някакъв вид компенсация за дългите месеци, когато израелците бяха затворени по къщите си и можеха да се отдалечават само в радиус на 1 км от тях. Не по-малко предизвикателство е, че все още международното летище е затворено и те не могат да пътешестват по света. Израел е една от държавите, които преодоляват последствията от пандемията и голяма част от населението вече е получило поне по една от дозите ваксина, а мнозина дори имат „зелен паспорт“.
Обикновено туристическите фирми предлагат максимум 50-60 различни маршрута из Израел. Затова при сегашния богат избор търсихме най-екзотичните, най-неочакваните като място на пътуване - например по белите каньони на пустинята, където след всеки дъжд се образуват бурни потоци, на които може да се упражнява рафтинг или в малко известни исторически места. Не сме знаели, че край известния курорт и град Херцелия има почти запазена крайморска крепост на кръстоносците, принадлежала на ордена на Хоспиталиерите, или че на брега на галилейското езеро могат да бъдат открити останките на тайнствения град Уша, на бягащите от римския геноцид в Ерусалим. Повечето от гидовете с радост участваха в този маратон на екскурзии.

Яков Незири, който води групи на юг, почти до границата с Газа, каза:

"Времето на пандемията бе сериозно изпитание за нас. Когато останах без работа, се включих като доброволец в армейската служба за помощ на възрастни хора, които не можеха да излизат от домовете си заради вируса. Но слава Богу вече почнахме екскурзиите".

Яков Незири изтъкна, че Управлението за опазване на природата и парковете помага на екскурзоводите.

"На ден водим по няколко кратки тура от час и половина до 3 часа. На открито сме и опасността да се заразят хората е малка. Те са зажаднели за чист въздух след локдауна. От нас се иска не само да ги запознаем с нещо ново, но и да им помогнем да преодолеят последиците от затварянето в домовете. На изпадналите в депресия - да върнем усмивката. На обездвижените, да помогнем да свикнат с натоварванията".

Пещерата Малхам в Израел                        Снимка: ЕПА/БГНЕС

За Ори Ауви времето на принудителното откъсване от професията бе изпитание не само защото парите не са достигали, за да издържа семейството си, а и защото го лишава от досега с хората, жадуващи да открият нещо интересно:

"Повечето сме екскурзоводи на свободна практика. Водихме битка, за да получим помощ от държавата за месеците, когато не по наша вина нямаше екскурзии. Успяхме. Радвам се, че започваме да излизаме сред природата и сред важни исторически забележителности. По време на локдауните бях куриер на хранителни продукти на клиентите ми, затворени в домовете. Сега искам да помогна хората отново да започнат да пътешестват, обръщам внимание от какво точно имат нужда. Някои от усмивка, други от кураж".

Завръщането на туристите чакат жителите на курортните селища, чийто бизнес зависи от гостите. Кметът на град Зихрон Яков, Зив Деше лично дойде да посрещне първите посетители след локдауните.

"Радостни сме, че туристите се завръщат в нашия град, който е една перла. Тук има всичко - ресторанти, барове, хотели, стаи под наем. Има исторически обекти, невероятна природа, интересни галерии, фестивали за класическа музика, прочутите винарни на Барон Ротшилд. Бутик - хотели за най-претенциозните. Имаме дори хотел само за певци".

Екскурзоводът Янив Рон, водач на групи за пътешествия с джипове:

"Обикновено организираме екскурзии с джипове в чужбина. Имаме маршрути в 25 държави, включително и в България. Но от една година удряме на камък. Докато организираме екскурзията и затварят или израелското летище, или държавите, за които се готвим да летим. За първа година правим екскурзии в Израел. Организацията е като за чужбина. Предполагаме, че нашите туристи са били нееднократно в дадена страна и искат да видят нещо неочаквано и интересно. Вярваме, че колкото и човек да е пътешествал, винаги има нещо, което не знае, дори не допуска, че съществува. Имаме принцип - осигуряваме не само интересни маршрути, но и срещи с необикновени хора, и гарантирано добро настроение. За това са необходими екскурзоводи. През март пътувахме в южната част на страната, а след празниците - в северната част, където не е толкова горещо и има повече вода".

Янив Рон подчерта, че организира и едноседмични пътешествия из България.

"Те са истинско преживяване, защото всички обичат България - природата, хората и храната. Там упражняваме екстремни спортове като парапланеризъм, свободни ски спускания, както и преминаване по непроходими места с джипове".

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40