Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надя Шабани, Български център за нестопанско право:

Инвестицията в социални предприятия е по-добра от раздаването на помощи

Критериите за регистрация следва да се намалят, за да се даде шанс на повече такива предприятия да се развиват

Надя Шабани
Снимка: БГНЕС

В Covid контекста социалните предприятия направиха невъзможното, за да запазят работните места. Те дават шанс на едни много уязвими групи, които иначе трудно биха стигнали до пазара на труда. Това каза пред БНР Надя Шабани, директор на Българския център за нестопанско право. Центърът организира днес онлайн дискусия на тема „Възможности, трудови умения, заетост, достоен живот: социалните предприятия в търсене на най-добрите решения за хората“.

Covid кризата ескалира усилията ни да запазим тези работни места на всяка цена. Сега е време да се направи равносметка“, посочи Надя Шабани в предаването „Преди всички“.

Според данните НСИ за миналата година като социални предприятия са се самоопределили над 3 хиляди организации. Това никак не е много на фона на 800 000 фирми у нас, коментира Шабани. „Това е един много малък сегмент.“

В специалния регистър към Министерството на труда и социалната политика обаче, който е нов, са записани едва 30.

Една от причините за това разминаване според Надя Шабани е в поставените доста високи критерии за регистрация.

„Те изискват да имаш минимум наети три лица на трудов договор или да имаш печалба за миналата година поне 7 хиляди лева. Всъщност на социалните предприятия им коства доста време, за да достигнат до етапа, в който въобще имат печалба.“

Снимка: БГНЕС

МТСП иска да насърчи тази екосистема, но трябва да се намалят критериите, за да се даде възможност на повече от тези предприятия да се идентифицират, смята Надя Шабани.

Според Надя Шабани друга причина записаните в регистъра на социалното министерство да са само 30 е това, че хората не виждат стимули. „Последните десет години само обменяме ноу-хау. Добрите примери са ясни“, изтъкна тя.

Европейски държави като Италия и Холандия инвестират много в тази политика на развиване на социалните предприятия, защото тя е по-добра от това да раздаваш помощи и да държиш хората на социални плащания, категорична е Шабани.

„Даже те имат специална марка, която слагат на продуктите и като отидете в Италия и познавате марката – вино, колбаси, паста, всякакви други неща – можете да видите и да разпознаете кои са продуктите на социалните предприятия.“

Социалните предприятия се нуждаят от популяризиране на дейността им. Снимка: БГНЕС

И в България има създадена такава марка, но за да има смисъл от нея, тя трябва да е съпроводена от съответната кампания и популяризиране. „Да ти създава условия да можеш да предлагаш стоката си.“

Хората са съпричастни с тези каузи, сподели свои наблюдения Надя Шабани. Тя даде пример с платформата „Дар пазар“, която представя продукти на социални предприятия

В началото не можехме да смогнем на поръчките на хората. Беше ясно, че се обаждат и си поръчват, просто защото искат да споделят тази кауза. Виждат в това един смислен начин да подкрепят организациите и това, което правят.“

Надя Шабани е категорична, че социалните предприятия трябва да имат достъп до ресурс от Плана за възстановяване от коронакризата. 

„Чудната градина“ е първото социално предприятие в гр. Добрич, в което работят младежи с интелектуални затруднения Снимка: Фейсбук

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16