Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлий Павлов: Ще има затруднения при оформянето на протоколите на изборите

Юлий Павлов
Снимка: БТА

Социологът Юлий Павлов прогнозира, че ще има затруднения при оформянето на протоколите с резултатите от парламентарните избори на 4 април 2021 година.

"Проблемът е, че сумите, които трябва да се направят от комисиите, са страшно много, между 500 и 600 сумирания. Няма как, колкото и да е добър човек при смятането, да не се направят грешки".

В предаването "Нещо повече" той коментира, че в секциите, в които имаше машини на предишни избори, между 1/5 и 1/3 от избирателите са гласували с машини.

"Няма секция, в която дори половината да са гласували с машини. Този интерес се проявяваше от определени политически сили. Защо толкова се настояваше за машинно гласуване, също въпросът не е толкова елементарен, има икономически подтекст. Идеята, че хартиеният вот може да се фалшифицира, а машинният - не, е абсурдна".

Юлий Павлов съобщи, че при направеното преди една седмица изследване данните показали, че ще гласуват 2 милиона и 600 хиляди.

"Колеги, които са на терен през изтеклия уикенд, казват, че има повишаване на интереса. Поне на декларативно ниво хората, които твърдят, че са твърдо решили да гласуват, са повече".

Според него проблемът за гласуването на българите в чужбина е свързан и с факта, че на 4 април католиците празнуват Великден.

"Моята прогноза е, че очаквайки каква ще е психологията на българските граждани в чужбина, е, че като се изключат държави като Турция и други места, в които няма да е масово празнуването на Великден, в останалите места, независимо от предварителните нагласи, активността ще е по-ниска от обикновено".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39