Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диаграма на истината и лъжата

Как функционира Детекторът на лъжата и какви са последствията от нашите „ДА“ или „НЕ“ - интервю за „Изотопия“ с полиграфиста Евгени Матеев

"Полиграфът е добър възпитателен метод“, казва Евгени Матеев
Снимка: Детектор на лъжата
Може ли показателите на тялото ни - дишане, пулс, реакции, да покажат колко сме искрени? Едно техническо средство ни сблъсква с последствията от нашите действия в миналото. Това е полиграфът, известен още и като Детектор на лъжата. „Изотопия" се окичва с кабели и се заема с графичните, моралните и корпоративните измерения на истината и лъжата.

Сядаме на „горещия“ стол с полиграфиста Евгени Матеев, който ни обяснява как функционира машината: „Чрез този уред следим за наличието на физиологични реакции. Това са процесите на дишане, сърдечна дейност и кожното съпротивление, които не подлежат на съзнателен контрол от страна на човека. За тях отговаря автономната нервна система.

По време на полиграфското изследване се подава вербален стимул - въпрос. Когато човек излъже, в тялото му възникват редица промени и реакции.

Евгени Матеев: „Първата реакция е страх от разкриване на лъжата - никой не иска да се разбере, че лъже. Ако някой е присвоил голяма сума пари, ще има последствия за него. Има и реакция на базата на наличието на мисловен процес. Когато човек променя отговора си, той използва мисловно усилие, което също провокира реакции. Последната реакция е преживяване на това, което се е случило. „Ти присвои ли лаптопа от офиса?

Изследваното лице отговаря с „Не“ и той преживява как се е случила кражбата - как е влязъл, как го е прибрал в чантата и го е изнесъл от офиса."

Стратегия на въпроса

Отговорите са важни, но е от ключово значение е как ще бъдат задавани въпросите. Полиграфистът обяснява, че човек може да реагира на базата на стимули, които са от периферията на въпроса. Затова явяващите се не трябва да неглижират въпросите, а да споделят всичко, което е свързано с обхвата им. Въпросите се обсъждат в детайли преди теста. Изследваното лице трябва да е наясно, за да може да отговори категорично с „ДА“ или „НЕ“ и да се установи дали не се прикрива нещо друго.

Самата процедура  не е репресивна, изследваното лице не се набеждава, всяко нещо от изследването предварително му се обяснява. Абсолютно доброволно е, той подписва декларация. Няма никакви подвеждащи въпроси и лицето може да прекрати изследването във всеки един момент.


Служебната лоялност - топ тема за полиграфско изследване

Евгени Матеев казва, че полиграфът се използва от компании при подбор на кадри, за да проверят своите кандидати дали в миналото са извършвали нелоялни дейности към предходен работодател, за износ на информация, за контакт с престъпен контингент, финансовото състояние на изследваното лице, както и дали има зависимости - наркотици, хазарт и други. Детекторът на лъжата се използва, както разбрахме по-горе, и при конкретни инциденти - кражба или злоупотреба.


Полиграфът като апарат за всяване на страх от последствията

„Когато човек се яви на това изследване, може да има последствия след това. Именно заради това полиграфът е добър възпитателен метод“, казва Матеев и разказва: „Потърси ни фирма, която се занимава със скрап и имат ведомствена бензиностанция. Всичките им служители имаха дизелови автомобили, защото това беше горивото, което се използваше. Направихме полиграфски изследвания веднъж. След това се обадихме във фирмата и ги попитахме дали искат да ги повторим. Собствениците ни казаха, че служителите вече са престанали да крадат гориво.

Графика на истината и лъжата

Как изглеждат истината и лъжата и какви физиологични реакции следи полиграфът? Обяснява ни Евгени Матеев:

„На изследваното лице първо поставяме два датчика: единият се слага хоризонтално в областта над гърдите, а другият в областта на корема. С тях се следят промените или реакциите в коремното и гръдното дишане. Когато вдишваме, графиката тръгва нагоре, а когато издишваме - надолу. Поставят се пластини на пръстените на ръцете на изследваното лице - показалец и безименен. С тях се установява дали изследваният реагира в своето кожно съпротивление. Последният показател е процесът на сърдечната дейност. Когато човек реагира, му се повишава кръвното, т.е. цялата поредица от сърдечни цикли се повишава. А когато релаксира - кръвното му намалява.

Не му се размина полиграфът на интервюиращия от „Изотопия“ и той се подложи на предварителен тест на Детектор на лъжата. На какви въпроси трябваше да отговаря, както и цялото интервю с Евгени Матеев - може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22