Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диаграма на истината и лъжата

Как функционира Детекторът на лъжата и какви са последствията от нашите „ДА“ или „НЕ“ - интервю за „Изотопия“ с полиграфиста Евгени Матеев

"Полиграфът е добър възпитателен метод“, казва Евгени Матеев
Снимка: Детектор на лъжата
Може ли показателите на тялото ни - дишане, пулс, реакции, да покажат колко сме искрени? Едно техническо средство ни сблъсква с последствията от нашите действия в миналото. Това е полиграфът, известен още и като Детектор на лъжата. „Изотопия" се окичва с кабели и се заема с графичните, моралните и корпоративните измерения на истината и лъжата.

Сядаме на „горещия“ стол с полиграфиста Евгени Матеев, който ни обяснява как функционира машината: „Чрез този уред следим за наличието на физиологични реакции. Това са процесите на дишане, сърдечна дейност и кожното съпротивление, които не подлежат на съзнателен контрол от страна на човека. За тях отговаря автономната нервна система.

По време на полиграфското изследване се подава вербален стимул - въпрос. Когато човек излъже, в тялото му възникват редица промени и реакции.

Евгени Матеев: „Първата реакция е страх от разкриване на лъжата - никой не иска да се разбере, че лъже. Ако някой е присвоил голяма сума пари, ще има последствия за него. Има и реакция на базата на наличието на мисловен процес. Когато човек променя отговора си, той използва мисловно усилие, което също провокира реакции. Последната реакция е преживяване на това, което се е случило. „Ти присвои ли лаптопа от офиса?

Изследваното лице отговаря с „Не“ и той преживява как се е случила кражбата - как е влязъл, как го е прибрал в чантата и го е изнесъл от офиса."

Стратегия на въпроса

Отговорите са важни, но е от ключово значение е как ще бъдат задавани въпросите. Полиграфистът обяснява, че човек може да реагира на базата на стимули, които са от периферията на въпроса. Затова явяващите се не трябва да неглижират въпросите, а да споделят всичко, което е свързано с обхвата им. Въпросите се обсъждат в детайли преди теста. Изследваното лице трябва да е наясно, за да може да отговори категорично с „ДА“ или „НЕ“ и да се установи дали не се прикрива нещо друго.

Самата процедура  не е репресивна, изследваното лице не се набеждава, всяко нещо от изследването предварително му се обяснява. Абсолютно доброволно е, той подписва декларация. Няма никакви подвеждащи въпроси и лицето може да прекрати изследването във всеки един момент.


Служебната лоялност - топ тема за полиграфско изследване

Евгени Матеев казва, че полиграфът се използва от компании при подбор на кадри, за да проверят своите кандидати дали в миналото са извършвали нелоялни дейности към предходен работодател, за износ на информация, за контакт с престъпен контингент, финансовото състояние на изследваното лице, както и дали има зависимости - наркотици, хазарт и други. Детекторът на лъжата се използва, както разбрахме по-горе, и при конкретни инциденти - кражба или злоупотреба.


Полиграфът като апарат за всяване на страх от последствията

„Когато човек се яви на това изследване, може да има последствия след това. Именно заради това полиграфът е добър възпитателен метод“, казва Матеев и разказва: „Потърси ни фирма, която се занимава със скрап и имат ведомствена бензиностанция. Всичките им служители имаха дизелови автомобили, защото това беше горивото, което се използваше. Направихме полиграфски изследвания веднъж. След това се обадихме във фирмата и ги попитахме дали искат да ги повторим. Собствениците ни казаха, че служителите вече са престанали да крадат гориво.

Графика на истината и лъжата

Как изглеждат истината и лъжата и какви физиологични реакции следи полиграфът? Обяснява ни Евгени Матеев:

„На изследваното лице първо поставяме два датчика: единият се слага хоризонтално в областта над гърдите, а другият в областта на корема. С тях се следят промените или реакциите в коремното и гръдното дишане. Когато вдишваме, графиката тръгва нагоре, а когато издишваме - надолу. Поставят се пластини на пръстените на ръцете на изследваното лице - показалец и безименен. С тях се установява дали изследваният реагира в своето кожно съпротивление. Последният показател е процесът на сърдечната дейност. Когато човек реагира, му се повишава кръвното, т.е. цялата поредица от сърдечни цикли се повишава. А когато релаксира - кръвното му намалява.

Не му се размина полиграфът на интервюиращия от „Изотопия“ и той се подложи на предварителен тест на Детектор на лъжата. На какви въпроси трябваше да отговаря, както и цялото интервю с Евгени Матеев - може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30