Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прочутият цигулар Даниел Хоуп гостува за първи път в България

Солистка в концерта на Софийската филхармония ще бъде и Александрина Пендачанска

Даниел Хоуп
Снимка: Даниел Валдхекер

В зала "България" тази вечер Софийската филхармония ще свири под диригентството на Григор Паликаров, а избраните автори са Рихард Вагнер, Рихард Щраус и Бенджамин Бритън. Концертът със звездното участие на оперната прима Александрина Пендачанска и цигуларя Даниел Хоуп ще може да бъде гледан и онлайн.

Даниел Хоуп е в елита на световните цигулари, възпитаник на школата на проф. Захар Брон, израснал в близък творчески контакт със сър Йехуди Менухин - един от великите музиканти на ХХ век.

Хоуп е особено популярен в наше време не само защото е чест гост на всички най-престижни оркестри и фестивали по света, не само заради богатата си дискография с над 25 албума като ексклузивен артист на Deutsche Grammophon, а и защото интересите му се простират далеч отвъд изнасянето на концерти с класическа музика - той е водещ на предаване за класическа музика по германското радио WDR3; от години е домакин на предаването Hope@9pm, което събира в Концертхаус Берлин известни музиканти и политици, за да разговарят по актуални въпроси; а през 2020 г., по време на пандемията, особено впечатляващи и търсени бяха поредиците Hope@Home и Europe@Home по телевизионния канал за култура ARTE, събрали стотици хиляди зрители и положителната оценка на феновете, на които се налага да прекарват времето си в изолация. В един от епизодите беше представена и българската музикална традиция, а гост в дома на Даниел Хоуп беше пианистката Дора Делийска.

Дора Делийска и Даниел Хоуп в Europe@Home

Цигуларят, роден в Южна Африка, израснал в Лондон, а в момента избрал Берлин за дом на семейството си, пристигна за първи път в България. Въпреки това обаче той призна в интервю за Програма "Хоризонт", че много харесва българската народна музика и е особено силно очарован от музиката на Панчо Владигеров - неговата Соната за цигулка и пиано е чул благодарение на свой приятел преди няколко години.

"Владигеров за мен е абсолютен гений като композитор. Открих музиката му преди около шест години - не знаех името му и когато чух музиката, просто възкликнах: "Коя е тази пиеса?!" Така започнах да откривам повече за него, за живота и музиката му, за работата му в Берлин. А когато Дора Делийска дойде да гостува в моето шоу, тя също донесе още музика от Владигеров. Сега имам чувството, че го познавам още по-отблизо.

Но също така българският фолклор - той е просто фантастичен, толкова емоционален и богат. Затова се радвам, че най-после съм тук. При това ще свиря британска музика - Концерта за цигулка и оркестър, опус 15, от Бенджамин Бритън. За мен той е много специален, но е и абсолютен шедьовър - много необикновено творение. Да го свиря тук, в тази прекрасна зала, с този превъзходен оркестър с чудесен диригент - това е фантастично. Те не изпълняват тази музика много често, а изглежда така, сякаш постоянно са я свирили. А това е най-страхотното усещане - че установяваш мигновено връзка с някого чрез музиката."

Цялото интервю с цигуларя Даниел Хоуп можете да чуете в предаването "Алегро виваче" на 20 април след 21 часа по програма "Хоризонт".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Даниел Хоуп

Серенадите на Даниел Хоуп и Цюрихския камерен оркестър

В очакване сме на първото гостуване в България на световноизвестния цигулар Даниел Хоуп, който на 15 април ще солира на Софийската филхармония в Концерт за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън. На диригентския пулт ще застане Григор Паликаров, а участие..

публикувано на 15.04.21 в 00:29
ВИЖТЕ ОЩЕ
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм..

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче,..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ..

публикувано на 09.02.25 в 09:00