Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 1500 семейства у нас вече са осиновили пчелен кошер

Всеки трябва да бъде адвокат на пчелите и да направи нещо за тях, казва Сергей Петров от платформата „Истински мед“

Снимка: Ани Петрова

Над 1500 семейства в България вече са осиновили кошер. Това съобщи в интервю за БНР Сергей Петров, основател на електронната платформа „Истински мед“.

Инициативата „Осинови кошер“ цели подпомагане на пчели и пчелари срещу получаване на качествен мед. Идеята се родила, след като прочели доклад на Европейската комисия от 2019 г., че 30 на сто от българските пчелари ще се оттеглят от занаята до 2022 г.

В България често си имаме човек за мед, някой, от когото купуваме мед - в забързаното градско ежедневие решихме да дигитализираме тази връзка, обясни Петров в предаването „Преди всички“.

„Позволихме на хората да скъсят дистанцията между трапезата си и източника на храната“. 

Снимка: Платформа „Истински мед“

На платформата са представени различни пчелари, техните райони, вида мед и кратка визитка на дейността им. Избирайки конкретен пчелар, се ангажираме в продължение на 1 година да купуваме от него мед.

„И един от неговите кошери е подсигурен от дадения клиент“. 

„Ние сме единственият посредник между пчелите и клиента. Ние имаме отговорността да напълним този мед във фабрика, сертифицирана, да изтестваме, че това е истински мед. Запознаваме човека с дадения пчелар. Просто не си даваме шанс къде да измамим“, коментира Сергей Петров.

Всеки осиновил кошер става „адвокат на пчелите“. Какво означава това?

Тъй като пчелите се намират в много лош период от модерната ни история, всеки може да помогне, убеден е Петров.

Дали ще засадите дърво или ще разкажете на приятели, всеки трябва да бъде адвокат на пчелите и да направи нещо за тях“. 

Снимка: Шевкие Чакър

Миналата година е била много тежка за пчелите, отбеляза още Сергей Петров.

„Някои от тях не извадиха абсолютно нищо. Нито един килограм мед“. 

Повече за идеята да се осинови кошер ще научите в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48

Литература, любов и кауза - вдъхновяваща история за приятелство от Добрич

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно..

публикувано на 02.01.25 в 10:20

Споделени празници с Франк и Брайън Хърбърт, Дилън Томас и... ChatGPT

"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..

публикувано на 31.12.24 в 13:34

Какво се крие зад блясъка на стъклените коледни играчки?

Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..

публикувано на 30.12.24 в 12:01
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17