Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Манов: Няма мнозинство за радикални промени в Изборния кодекс

Позициите на старите партии ще сложат спирачка върху дългосрочните промени в изборните правила, смята той

Стефан Манов
Снимка: Ани Петрова

„ЦИК днес не работи ефективно. В редица важни решения се получава блокиране на партиен принцип. Партийните квоти гласуват монолитно. /…/ От години тази ЦИК зад формалния параван на професионална институция с мандат от 5 години, тя се сформира от партиите в Народното събрание. ЦИК или не трябва да бъде на партиен принцип, или, ако е на партиен принцип, тя не трябва да бъде постоянна.“ Това мнение изрази в интервю за БНР Стефан Манов, член на Обществения съвет на Централната избирателна комисия. Според него ЦИК в сегашния й състав трябва да бъде разпусната.

„Общественият съвет е там, за да бъде камъчето в обувката на ЦИК, а не да ръкопляска на ЦИК“, коментира Манов в предаването „Преди всички“.

ИТН предлага целият състав на ЦИК да се назначава от президента, но пак по предложение на парламентарно представените политически сили. Нещата са еднакви, но консултациите се изнасят в друга сграда, заяви той.

Позициите на старите партии ще сложат лека спирачка върху дългосрочните промени в Изборния кодекс, смята Стефан Манов.

Не очаквам в зала да бъдат подкрепени радикални промени – няма да има мнозинство“, прогнозира той преди обсъждането на първо четене в парламента на първите текстове, касаещи промени в изборните правила. 

Не става дума за радикална промяна в избирателната система, категоричен е Манов в коментара си по предлаганите промени в ИК. Той разграничи промените на техническо ниво като права на карантинираните и разделяне на протоколите от машинното и хартиеното гласуване от друга група предложения, касаещи по-дългосрочни и дълбочинни промени, например активната регистрация и вот по пощата.

Когато се променят изборни правила с цел разширяване на правата на избирателите, а не стесняването им, те могат да бъдат правени и близко до изборите, смята Манов.

„Не съм въодушевен и наивен – нищо чудно в пленарна зала този избирателен район „Чужбина“ пак да не се случи“, отбеляза Стефан Манов в анализа си на предложените промени в изборните правила.

Днес избирателите извън страната нямат възможност да гласуват пълноценно. Нито има кандидатски листи, които се регистрират извън страната, нито избирателите могат да упражнят преференция, поясни Манов.

По думите му не става дума за създаване на привилегирована ситуация, а за изравняване на техните права с тези на избирателите в страната. Стефан Манов даде пример с мандатите, които се печелят благодарение на гласовете от чужбина, но се разпределят в страната, като ги нарече „изкривявания на местно ниво, които хората не разбират и ги дразнят“.

Вместо партиите да депозират 31 листи в 31 РИК в страната, те ще депозират 32-ра листа в ЦИК, допълни той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15