Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Оцелелите" на Алекс Шулман - история за прошката

Снимка: Ciela.bg

През 2009-а година Алекс Шулман, който по това време е журналист, решава да започне блог. Казва си: „Щом никой не иска да публикува творбите ми, аз сам ще ги публикувам“. Така започва неговият път като писател. 

"Понякога в тези блогове пишех за баща си, починал преди няколко години. Оказа се, че най-големият издател в Швеция следи блоговете ми. Посъветва ме да напиша книга за баща си. Това беше първата крачка към литературата за мен. Все повече исках да пиша и по-малко да се занимавам с дейността си като журналист. Все още смятам, че радиото е страхотна медия, имам си дори и собствен подкаст, който много ми харесва да поддържам. Аз и моят добър приятел Сиг от Ел Ей работим по него. Там представяме гледните си точки по събитията от света".  

Романите на Алекс Шулман се оказват успешни. В тях той разказва за нелекото си детство и начина, по който то е повлияло на неговото осъзнаване.  

"Пишех за баща си, защото много ми липсваше. Той беше много възрастен, когато се родих, беше на 60. Когато бях на 6 или на 7 осъзнах, че той скоро ще умре. Докато пораствах се чувствах сякаш се подготвям за неговата смърт. Първата ми книга е точно за това – на много ранна възраст да трябва да се сбогуваш с човек, когото обичаш. Беше успех, който ми помогна да видя бъдеще, в което бях писател. Започнах да работя по това. Написах още няколко книги. Например, за майка ми. Тя имаше много проблеми, беше алкохоличка. Трудно растях с нея, тя бе толкова болна. След това написах най-големия си успех, преди „Оцелелите“. Книга за тайната афера на баба ми с един много известен шведски писател. Открих любовни писма между баба ми и този човек. Това ми помогна да опиша тяхната любовна история, развила се през 1932.  

Всеки път, в който напишех книга, хората в семейството ми се превръщаха във врагове. Те не искаха да говорят с мен. Мислеха, че аз съм продал честта на семейството. Огромна болка бе за мен да осъзная, че моите книги все повече ме отдалечават от най-близките ми хора".  

Автобиографичните романи на Алекс Шулман го отвеждат и до „Оцелелите“. Книга, която му печели международна известност, преведена е на 30 езика.  

"Има неща в нея, които са директно взети от живота ми. Рамката на историята, например – тя е за трима братя, които са доста отдалечени един от друг. Майка им обаче умира. Когато отиват да разчистят апартамента й намират писмо – сякаш от другия свят. Точно така се случи и с мен, и моите братя ден преди погребението на майка ни. В апартамента й намерихме послание към нас. Странно беше. Най-странното изживяваме за мен до момента. Да седя там с братята си и да чета писмото на починалата ни майка. В този момент реших, че мога да създам история и от тази ситуация.  

Структурата на историята в книгата е голям експеримент за мен. В нея има две времеви линии. Първата е разказана отзад напред и обхваща един ден. Денят в който братята намират писмото от майка им. Първата глава се оказва последната – с тримата мъже, седящи пред къщата от детството си. Те са мокри до кости, кървят, прегръщат се и плачат. Тогава се питаш „Какво се е случило тук?“. Втората част на книгата се развива два часа по-рано, когато се борят във водата – и ти се питаш, какво става тук? След това се връщаме отново два часа назад – разказвам този ден отзад – напред. Разказвам и историята от детските години на братята хронологично".  

Романът „Оцелелите“ може да бъде разгледан и като история за прошката. Онази, която дължим най-вече на себе си.  

"Мисля, че тук загатвам и проблемът за срама. Носим много срам в себе си, ние, хората. Толкова е тежко да го носим, понякога. Аз също мисля за своя „срам“. И то често. В книгата става въпрос и за нещо, случило се със средния брат. Инцидент, който носи със себе си. Той се превръща в товар за цялото семейство. Според мен, книгата ни кара да се запитаме за онези неща, случили се в детството ни, които не са станали ясни за нас. Винаги ще има различни версии на истината. Осъзнах го. Когато бях по-малък си мислех, че миналото не може да бъде променено. Бъдещето пък е навсякъде и можеш да започнеш да го формираш по всяко време. С възрастта осъзнавам, че миналото се променя непрекъснато. Говорейки с различни хора в различни ситуации, всеки от тях има своята версия за случка от миналото".  

Интервюто на Иван Русланов с Алекс Шулман в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Севернокорейските войски търпят масови загуби на фронта в Курска област

Севернокорейските войски, воюващи на руска страна, търпят масови загуби на фронта в Курска област. Украйна успя да плени няколко севернокорейски войници, но те издъхнаха от раните си, получени на бойното поле, съобщи украинският президент Володимир Зеленски. Словашкият премиер Роберт Фицо заяви, че Словакия ще обмисли реципрочни мерки, ако Украйна..

публикувано на 28.12.24 в 07:56

До 31 декември можем да искаме прехвърляне на неизползвания отпуск от 2024 година

До 31 декември е срокът, в който работещите могат да поискат от работодателите си така нареченото прехвърляне за 2025 година на неизползвания платен годишен отпуск от 2024 година. За целта те подават молба за отлагането му. Съгласно Кодекса на труда има двегодишна давност на отпуските, и ако те не се използват в този срок, се губят. От КНСБ..

публикувано на 28.12.24 в 07:51
Паднал стълб в село Вирове

Продължава работата за възстановяване на електрозахранването на над 100 населени места

Четвърти ден хиляди семейства в Габрово и областта са без ток, в следствие на авариите, причинени от мокрия сняг, който заваля на Коледа. Днес отстраняването им продължава. Хората губят търпение и се организират за протести пред сградата на енергодружеството. Спешна среща при енергийния министър заради проблемите с тока На..

публикувано на 28.12.24 в 07:25

Кипър ускорява усилията си за националния План за възстановяване и устойчивост

Кипър ускорява усилията си за завършване на реформите и инвестициите, предвидени в националния План за възстановяване и устойчивост, тъй като с началото на новата година остават само 20 месеца за изпълнението му, съобщиха от финансовото министерство. В ход са и интензивни консултации за нова ревизия на плана през март догодина. Досега Кипър е..

публикувано на 28.12.24 в 04:36
Грузинският милиардер и бивш премиер Бидзина Иванишвили, почетен председател на създадената от него партия

САЩ налагат санкции на основателя на управляващата в Грузия партия

Държавният департамент на САЩ наложи санкции на бившия министър-председател на Грузия Бидзина Иванишвили, смятан от мнозина за най-влиятелния човек в страната, предадоха "Ройтерс" и "Франс прес", позовавайки се на изявление на държавния секретар Антъни Блинкън. Блинкън обвини Иванишвили, че "подкопава демократичното и евроатлантическо бъдеще..

публикувано на 27.12.24 в 20:33
Световна здравна организация

ЕС доставя 50 тона медицински консумативи за Сирия

Около 50 тона медицински консумативи, осигурени от Европейския съюз, се очаква да пристигнат в Сирия на 31 декември, съобщи в Газиантеп представител на Световната здравна организация.  Доставките бяха изпратени от Дубай през Турция и в момента са подложени на митническите процедури в Истанбул. Целта е да бъде оказана подкрепа на здравната система в..

публикувано на 27.12.24 в 20:26

Такса "Смет" в Кочериново поскъпва с 20%

Такса "Смет" в община Кочериново скача с 20% - от 10 на 12 промила, решиха общинските съветници. Предложението на кмета на общината Станислав Горов таксата да бъде увеличена на 15 промила не беше одобрено. Данък сгради и данък МПС не се променят. Разходите за сметосъбиране и транспортиране на отпадъците до депото в Благоевград, което е на около 10..

публикувано на 27.12.24 в 20:14