Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 16 години журналистът Александра Никова попада на необичайно раждане на дете

Александра Никова
Снимка: личен архив

Журналистът Александра Никова е главен редактор на сайта „Столица.бг“, а през годините статиите ѝ са намирали място на страниците на различни печатни издания. Различни са историите, с които се е срещала в професионалния си път. Най-вълнуваща обаче е тази, в която се ражда момиченце в банята на апартамент преди 16 години.Александра Никова с новородената Александра

Казва, че е благословена, след като непозната жена подава новородено бебе в ръцете й. Това се случва на 12 октомври 2004-та година. На дежурство във вестник „Нощен труд“ получава сигнал, че жена ражда в дома си. Пристигат на адреса и заварват родилката с лекаря и медицинската сестра от Бърза помощ пред блока, в който живее семейството. Медицинската сестра ѝ подава бебето, защото лекарят има нужда от нея, за да помогне на родилката, която загубва съзнание. Мигове по-късно Александра Никова осъзнава, каква отговорност е да държи новият живот в ръцете си. За нея това е много вълнуваща история, която не се случва всеки ден. Не вярва в случайността, вярва, че Бог я е изпратил при новороденото бебе преди 16 години:

"Беше много вълнуващо, после осъзнах колко е отговорно и че може би има съдба или Господ така е решил да ми връчи някой живот в ръцете. След три дни разбрах, че бебето е кръстено Александра, каза ми го лекарят от Бърза помощ, каза ми, че бебето е кръстено на мен - Александра", каза за БНР Александра Никова.

Александра Никова, Александра    Снимка: БНР

След 16 години Александра Никова се среща с момичето, което носи нейното име. 

"Много се радвам, че се срещнахме", каза 16-годишната Александра, която има и двама по-големи братя.

Родителите поканили Александра Никова на кръщенето на Александра:

"Ние тогава поддържахме контакти с нея. Тя беше оставила телефонен номер и ние поддържахме контакти с нея", каза майката Румяна.

Румяна, Александра, Александра Никова

Александра Никова е завършила Националната спортна академия, след което спортна журналистика в Софийския университет"Св. Климент Охридски". Работила е за вестник „Демокрация“, 10 години е била репортер в „Нощен труд".

Всичко по темата можете да чуете тук:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33