Преди точно 125 години е роден един скромен труженик на българското музикално изкуство - Николай Бехтеров - педагог, диригент, композитор. Особени заслуги той има в една специфична област - обучението на слепите музиканти. Дълги години е диригент на Хора на слепите, за който създава много творби.
Николай Бехтеров е роден на 11 май 1896 г. в Никопол. Получава средното си образование в училището за слепи в София, след това завършва Лайпцигската консерватория със специалност "Цигулка" при Вителбехер и Елерт.
При завръщането си в България той става преподавател в Института за слепи в София, а от 1938 до 1944 г. дирижира Народния оркестър на Радио София. В годините след войната учителствува в родния си град, а от 1952 г. е диригент на Хора на слепите, чийто председател е от 1935 г. Под негово ръководство хорът израства професионално - работата на Бехтеров е много прецизна в изработването на детайлите, прави впечатление със стилното изпълнение на пиесите, ясната дикция на хористите, ансамбловата спойка на отделните партии.
Работейки с хора, Бехтеров композира за него над 30 авторски песни, издава сборник "16 български тригласни песни за еднороден хор" и прави повече от 100 обработки на народни песни за малък оркестър. И още: той е автор на детската оперета „Бегълци“, на сборник пиеси за пиано „Малкият пианист“, в който са включении 24 от най-популярните наши песни, маршове и танци. От цялото му творчество най-популярни са хоровите му песни - мелодични и с много българско звучане. Публиката познава добре песните „Бяла се зора зазори“, “Гуслар ми гусли“ по текст на Кирил Христов, “Млад свирачо“ по текст на Цанко Церковски, “Мари моме“ и т.н.
Чуйте в звуковия файл две песни на Николай Бехтеров, записани през 1956 г.: "Гусларска песен" и "Подмладен дядо" в изпълнение на Хора на слепите "Акад. Петко Стайнов" - София с диригент Марко Марков.
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е..